כדממה ביום בהיר – איך תדעו שלקיתם באיבוד שמיעה פתאומי וטיפולים מהירים בתופעה

באופן טבעי, השמיעה של כולנו הולכת ומתדרדרת ככל שאנחנו מתבגרים ואצל כולם השמיעה באוזן אחת טובה יותר מבשנייה. אבל, אם אתם חווים איבוד שמיעה פתאומי באחת האוזניים בלי התרעה מוקדמת, רוב הסיכויים שמדובר בתופעה שנקראת ליקוי או איבוד שמיעה פתאומי, או בקיצור: SHL – סוג של חירשות עצבית.

״אנשים רבים לא מתייחסים לזה כאל בעיה חמורה ולא פונים לקבלת הטיפול הרפואי הנדרש״, אומר ד״ר סטיבן ראוץ׳, מומחה לרפואת אף, אוזן גרון. ״העיכוב הזה בטיפול מגדיל את הסיכון שיתפתח איבוד שמיעה קבוע״. 

למרות שלא ידוע מה בדיוק גורם לליקוי השמיעה הפתאומי, המומחים מציינים כמה סיבות אפשריות:

– מחלה וירלית

– תפקוד לקוי של מערכת החיסון

– חבלה

– חסימה בכלי הדם באוזן

SHL יכולה להשפיע על אנשים בכל גיל, למרות שעל פי רוב התופעה מופיעה אצל אנשים בשנות ה-50 וה-60 לחייהם. SHL בדרך כלל פוגעת רק באוזן אחת ומי שלוקה בה עשוי לשמוע צליל נפץ קל או להרגיש אטימות באוזן. במרבית המקרים, השמיעה לא אובדת בבת אחת אלא מתדרדרת למשך כמה דקות או שעות, ממש כמו אוויר שיוצא מגלגל. 

מלבד בעיות שמיעה, SHL יכולה גם להשפיע על שיווי המשקל ובכך להגדיל את הסיכון לנפילות. הסיבה לכך שאנשים לא נוטים להתייעץ עם גורם רפואי במקרים של איבוד שמיעה פתאומי היא שהסימפטומים של התופעה דומים לאלה של צינון או לחדירה של מים לאוזן. רבים מנסים לטפל בעצמם בעזרת תרופות נגד צינון או ניקוי פשוט של האוזן. 

איך אפשר להבחין בין SHL ובין אוזן סתומה? הקשיבו לזמזום

כדי לדעת אם מדובר ב-SHL, נסו את השיטה הפשוטה הבאה: זמזמו לעצמכם בקול רם. אם השמיעה שלכם במצב תקין, תשמעו את הזמזום בשתי האוזניים באופן שווה. אם אתם סובלים מאיבוד שמיעה פתאומי באוזן אחת, תשמעו את הזמזום חזק יותר באוזן השנייה. 

לדוגמה, אם אוזן ימין שלכם נפגעה והיא גם האוזן שבה אתם שומעים טוב יותר את הזמזום שלכם, אז יש להניח שאיבוד השמיעה נגרם מצינון, מסתימה, מהצטברות של שעווה או מסיבות אחרות. אבל, אם הזמזום שלכם נשמע חזק יותר באוזן שמאל, זה יכול להצביע על כך שאיבוד השמיעה באוזן ימין נגרם מנזק עצבי וכדאי להתייעץ עם גורם רפואי. 

״מה שחשוב לזכור הוא שאם השמיעה שלכם טובה בדרך כלל ולפתע היא נפגעת, זה אף פעם לא סימן טוב״, מבהיר ד״ר ראוץ׳. ״ככל שתיבָּדקו מוקדם יותר כך סיכוייכם להחלים טובים יותר. אם מדובר ב-SHL, כל עיכוב, אפילו של יום אחד, פוגע משמעותית בסיכויי ההחלמה״. 

טיפולים אפשריים

הטיפול הנפוץ ביותר בליקוי שמיעה פתאומי הוא סטרואידים, בין אם בהזרקה ישירה לתוך האוזן או בדרך אחרת, ומומלץ להתחיל בו לכל היותר כשבוע עד עשרה ימים מתחילת הליקוי. אם חולפים יותר מעשרה ימים מהופעת הליקוי, התופעה עלולה להיות בלתי הפיכה. 

מחקרים* שונים הוכיחו שכדי לשפר עוד יותר את סיכויי ההצלחה של הטיפול הסטרואידיאלי, או כל טיפול תרופתי אחר, מומלץ לשלב אותו עם טיפולים בתא לחץ רפואי בטווח של בין שבועיים עד חודש מתחילת התופעה. עם זאת, גם אם חלף זמן רב יותר מהופעת איבוד השמיעה, יש מקרים שבהם תא לחץ יוכל לשפר את מצב השמיעה. 

במהלך הטיפול בתא לחץ, המטופלים נושמים חמצן טהור בלחץ גבוה ובכך מעשירים את גופם בחמצן, שמתפשט לכל הרקמות בגוף ומגיע גם לכלי הדם הזעירים שבאוזן. עושר החמצן באוזן עוזר לרפא את הרקמות, להילחם בזיהומים, לייצר כלי דם חדשים ולחדש את התאים, ובכך גם לשפר את השמיעה. 


מחקר על שילוב של תא לחץ עם טיפול תרופתי באובדן שמיעה פתאומי

מחקר על טיפול בתא לחץ באובדן שמיעה פתאומי במקרים שבהם טיפול תרופתי לא עזר


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע