האם חמצן מסוגל לשפר תסמינים של דמנציה

תסמינים של דמנציה

לא פעם, הזקנה כרוכה באתגרים לא פשוטים: אובדן זיכרון, פגיעה בחשיבה וביכולת לתקשר או דמנציה. במאמר הזה, נתמקד בדמנציה ובאפשרויות ההתמודדות איתה. 

מהי דמנציה ואיך מתמודדים איתה

דמנציה משמעה ירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי והיא מאפיינת מחלות שמתרחשות לרוב בתקופת הזקנה וכוללות ירידה בתפקוד של קליפת המוח והידרדרות מנטלית-קוגניטיבית, שגורמת לליקויים.

אנשים שסובלים מדמנציה עשויים להציג תסמינים כמו שינויים קוגניטיביים, קושי להתמודד עם משימות מורכבות, חשיבה איטית יותר, בעיות בתכנון וארגון, ואפילו שינויים פסיכולוגיים שיבואו לידי ביטוי בחרדה, דיכאון ופרנויה.

מרבית התסמינים הללו מתרחשים בעקבות פגיעה בכלי הדם שמספקים דם למוח או פגיעה בתאי העצב. 

ברוב המקרים, דמנציה היא מחלה פרוגרסיבית והמשמעות היא שהתסימנים שלה מחמירים בהדרגה וככל שעובר הזמן כך הפגיעה הופכת קשה יותר.

אף על פי שדמנציה נחשבת למחלת זקנה, יאנשים צעירים עלולים גם הם לפתח דמנציה אבל זה בדרך כלל קורה בעקבות טראומה שהובילה לנזק מוחי.

חשוב מאוד לאבחן את המחלה ברגע שמופיעים תסמינים שיכולים לבשר עליה, כדי שאפשר יהיה לבחון איך אפשר לשפר את התפקוד הקוגניטיבי ובעיקר לעכב הידרדרות.

יש מגוון של דרכים להתמודד עם דמנציה מוקדמת ודמנציה בגיל מבוגר, כאשר מרבית הטיפולים נועדו לטפל בסימפטומים ולא לרפא את החולים. בין היתר, יש תרופות לוויסות כימי שמשפר את תפקוד המוח אבל הן מגיעות עם תופעות לוואי אפשריות לא נעימות כמו הקאות, שלשולים ובחילות. ההתמודדות השוטפת עם דמנציה כוללת גם טיפולים כמו ריפוי בעיסוק כאשר ההמלצה הרווחת היא לחולל שינויים באורח החיים כמו עיסוק בפעילות גופנית שעוזרת לשפר את זרימת הדם, וכן שנת לילה טובה והוספה של ויטמינים ומינרלים.

שיפור התפקוד העצבי והתפקוד הקוגניטיבי 

במרוצת השנים, מחקרים שונים בדקו את השפעתו של טיפול בתא לחץ על מצב הדמנציה – חלל שבו מוזרם חמצן טהור בלחץ אטמוספרי גבוה במטרה לגרום לשיפור נוירולוגי וקוגניטיבי בשלבים שונים של דמנציה. מחסור בחמצן עלול להאיץ את הדמנציה ולכן, הזרמת חמצן יכולה לעזור להתמודד עם חסימה של כלי דם קטנים וגדולים. 

המחקרים מצאו שהטיפול בחמצן יכול לחולל שינויים אזוריים בזרימת הדם במוח ועל ידי כך לשפר את המצב הקוגניטיבי באופן משמעותי, גם במצב של שיטיון. זה קורה כי הטיפול בחמצן מעורר התחדשות של רקמת המוח, כלומר הוא עוזר לחדש רקמות מוחיות שנפגעו עקב דלקת, שבץ מוחי או גורמים אחרים, על ידי כך שהוא מספק להן חמצן וחומרים חיוניים. התחדשות הרקמות הזאת תגרום גם לשיפור קוגניטיבי ולשיפור במצב הכללי.

לפי המחקרים, בעקבות טיפול בתא לחץ המטופלים דיווחו על שיפור בזיכרון, שינה טובה יותר ושיפור בתיאבון, שפעמים רבות נפגע בעקבות הדמנציה.

חמצן בלחץ גבוה וחילוף החומרים במוח

הזרמת חמצן טהור בלחץ גבוה מקדמת ריפוי של הרקמות הפגועות ויכולה לעזור גם לשפר את חילוף החומרים במוח, כפי שקורה בחולי אלצהיימר. במקרים רבים, על ידי הדמיה שנערכת אחרי הטיפולים בתא לחץ אפשר להבחין בשיפורים חיוביים בתפקוד ובהקלה בתסמינים שקשורים לדמנציה ואלצהיימר.

הפרוטוקול לטיפול בתא לחץ נקבע בהתאם למצב הפרטני כל אחת ואחד, כאשר מספר הטיפולים ומשכו של כל טיפול נקבעים על בסיס מעקב אחרי התפתחותה של הדמנציה במהלך הטיפול.

הטיפול בתא לחץ לדמנציה הוא לא פולשני ולא דורש הכנה מוקדמת, ואפשר לשלב אותו בשגרה. התחושה האופיינית בזמן השהייה במתקן תא לחץ היא של לחץ באוזניים, ממש כמו שמרגישים כשמטוס ממריא או נוחת, או בזמן צלילה.

לסיום, כמה נקודות חשובות: 

  • העדיפו תאי לחץ בודדים שמציעים פרטיות מקסימלית ומאפשרים התאמה אישית של הטיפול
  • שימו לב שהמכון פועל באישור משרד הבריאות 
  • בחרו במכון שמציע צוות מיומן ומנוסה שיודע איך להתאים את הטיפול ולעקוב אחרי ההתקדמות

שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע