החמצן כטיפול בפוסט טראומה

החמצן כטיפול בפוסט טראומה

הפרעה פוסט טראומטית באה לידי ביטוי במגוון רחב של אופנים וביניהם סיוטים, פלשבקים, התקפי זעם, חרדות, ניתוק רגשי, נדודי שינה ומחשבות אובדניות. התגובה הפוסט טראומטית יכולה להיגרם מתקיפה מינית או חוויה אלימה אחרת, תאונת דרכים או פיגוע טרור, והיא עלולה לפגוע בתפקוד החברתי, התעסוקתי והבינאישי, וכן בבריאות ובאיכות החיים.

לאורך השנים, חוקרים בחנו אסטרטגיות שונות לטיפול בפוסט טראומה, כאשר רובן מבוססות על תרופות ופסיכותרפיה – שיטות שלא תמיד מצליחות לספק את התוצאות הרצויות. בשנים האחרונות, תא לחץ הפך לאלטרנטיבה טיפולית פופולרית לפוסט טראומה. 

טיפול בתא לחץ עושה שימוש בחמצן טהור בלחץ אטמוספרי גבוה, שמגיע ביעילות גבוהה יותר לרקמות ונספג היטב בגוף. עושר החמצן עוזר לטפל בפגיעות ופציעות שונות, דלקות והיפוקסיה (חוסר בחמצן בתאים), ולשפר את זרימת הדם כדי לאפשר לתאי הגוף לתפקד ברמה האופטימלית. 

בנוסף, ממש כפי שהחמצן מרפא פצעים נראה שהוא גם מסוגל לשפר את הסימפטומים של פוסט טראומה. 

האפקטיביות של תאי לחץ כטיפול בפוסט טראומה

הטיפול עצמו מתקיים בתא אטום והוא לא פולשני, משתלב בקלות בשגרת החיים ונחשב לבטוח.

מאמרים שונים1 דיווחו על הטיפול בתא לחץ במצבים שונים, וקבעו שהיישומיים הקליניים בטיפול מעודדים אנגיוגנזה בגוף, שיכולה לעזור להתמודד עם הפרעות פסיכיאטריות כמו לחץ פוסט טראומטי, עם או בלי פגיעה מוחית טראומטית (זעזוע מוח).

באתר הרפואי Pubmed2 דווח על כך שטיפול בתא לחץ יכול לעזור במקרים של פגיעה מוחית טראומטית או הפרעת דחק פוסט טראומטית. אחד המחקרים שעליהם דווח במאמר מצביע על ירידה במחשבות האובדניות של אנשים שמתמודדים עם תסמינים כרוניים בעקבות הטיפול בתא לחץ ועל שיפור בפרמטרים נוירו-קוגניטיביים, הפחתה של סימפטומים שקשורים בהתאבדות ויעילות בטיפול בסימפטומים של הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) וזעזוע מוח.

מאמר שפורסם באתר הניסויים הרפואיים Clinical Trials3 מדווח שטיפול בתא לחץ יכול לעזור לתקן את תפקודי המוח שנפגעו גם אם חלפו שנים מאז האירוע הטראומטי.

ההשפעות של תא לחץ על אנשים שסובלים מהלם קרב נבדקו במחקר פיילוט של מכון המחקר. המחקר כלל הלומי קרב ותיקים שהוכרו ככאלה על פי הקריטריונים של משרד הביטחון (MOD), ומצבם לא השתפר בעזרת טיפולים אחרים.

תוצאות המחקר הראו שלתא הלחץ הייתה השפעה חיובית על הלומי הקרב והדמיית MRI הראתה שחל בגופם שיפור קליני משמעותי.

תאי לחץ לטיפול בפוסט טראומה יכול לעזור לטפל בתסמינים שונים של פוסט טראומה, כמו שינויים קיצוניים במצב הרוח, בצורת החשיבה ובתגובה הפיזית והרגשית, וכן לנהל טוב יותר את הרגשות, להפחית את תחושת החרדה והדיכאון, ולשפר את הזיכרון ואיכות החיים.


רשימת מקורות

  1. https://cdn.doctorsonly.co.il/2019/12/09_The-Role-of-Hyperbaric.pdf
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31134828/
  3. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04518007

שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע