הזירה המדעית: הקלה על תסמיני פוסט-קורונה בעזרת טיפול בתא לחץ

מחלת הקורונה (COVID-19) שינתה את הסדר העולמי והשפיעה על כל אדם בעולם בדרך עקיפה או ישירה. נכון למועד כתיבת שורות אלה, יש יותר מ-230 מיליון מקרים ידועים של חולי קורונה ברחבי העולם.

אחת התופעות של מחלת הקורונה מתרחשת דווקא אחרי שהיא חולפת, ומחלימים עלולים לסבול מסיבוכים שונים ומתסמינים שמשפיעים על חיי היומיום והתפקוד שלהם, כמו תשישות, ערפול מוחי, סחרחורת, דפיקות לב מואצות, קוצר נשימה, כאבים בחזה, כאבי ראש, שרירים ומפרקים, קשיי ריכוז והתסמין המפורסם מכולם – פגיעה בחוש הטעם או הריח.

על פי בית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, ל-COVID-19 יש השפעות קוגניטיביות נסתרות ארוכות טווח: יותר מ-40% מחולי הקורונה חוו השפעות נוירולוגיות בתקופה שאחרי ההחלמה מהמחלה, ויותר מ-30% מהם פיתחו לקות קוגניטיבית בתקופה זו.

על תא לחץ והקלה על תסמיני פוסט-קורונה

ברחבי העולם נערכים היום מחקרים שונים שבוחנים את ההשפעה של תא לחץ על תסמיני פוסט קורונה.

תא לחץ הוא חלל סגור שבו מוזרם חמצן טהור בריכוז גבוה ומחקרים שונים מצאו שהוא עשוי להפחית את תסמינים של COVID-19, כמו עייפות כרונית וכאבים פיזיים.

מחקר שפורסם ב-1Wound Clinic בחן את הטיפול בתא לחץ על חולים היפוקסיים שסבלו מאי ספיקה נשימתית, כאשר בתנאי תא הלחץ המיוחדים הפלזמה הופכת רוויה בחמצן ומובילה נפחים גדולים של חמצן גם לרקמות מרוחקות.

כפי שנמצא במחקרים שונים, נראה שהחמצן בתא לחץ מפחית את התגובה הדלקתית ברקמות באופן משמעותי. ממאמר שפורסם על טיפול בחולי קורונה בתא לחץ ביפן2 עולה, שהטיפול יכול להפחית את התגובה הדלקתית של נגיף הקורונה. על פי מאמר זה, התקבלו דיווחים שונים על חולי קורונה עם היפוקסיה שטופלו בתא לחץ מפני שנפחי החמצן המוגברים בפלזמה עשויים למנוע התפשטות של דלקות, לעכב את התפתחותה של דלקת ריאות חמורה ולהפחית את הסיכון לאי ספיקת איברים עקב העומס הנגיפי הכולל של נגיף הקורונה.

ממידע שפורסם באתר הספרייה הרפואית הלאומית של ארצות הברית3 עולה שתסמונת פוסט-קורונה היא מכלול של סימפטומים שנגרמים בעקבות ההידבקות בנגיף. התסמונת מאופיינת בפגיעה קוגניטיבית, תסמינים נוירולוגיים, סחרחורת, כאבי ראש, עייפות, הפרעות שינה, פגיעה בחוש הריח והטעם, כאבים ועוד, והשפעתה עלולה להימשך זמן רב, גם חודשים אחרי ההחלמה מהנגיף. עוד דווח באתר שבימים אלה מתקיים מחקר שבוחן איך משפיע הטיפול בתא לחץ על אנשים עם תסמונת פוסט-קורונה לעומת טיפול פלצבו, כאשר ההשערה היא ששאיפת חמצן טהור בלחץ אטמוספרי גבוה עשויה לשפר את נפחי החמצן המומסים ברקמות הגוף ולעורר תהליכי התחדשות, כולל ריבוי של תאי גזע ועידוד תהליכים אנטי דלקתיים.

בית החולים האוניברסיטאי UC San Diego Health שבסן דייגו, ארצות הברית, מדווח4 על מחקר פיילוט שבמהלכו 24 אנשים יקבלו 10 טיפולים בתא לחץ במטרה לבחון את השפעת הטיפול על תסמינים ארוכי טווח עקב מחלת הקורונה, כולל קוצר נשימה, תפקוד קוגניטיבי ירוד, כאבי ראש, כאבים בחזה ועייפות, ובמיוחד תסמינים ריאתיים של קוצר נשימה ובעיות שנגרמות עקב התכווצות של כלי דם ריאתי (HPV) עקב תהליכים דלקתיים ממושכים.

במחקר של UC החוקרים מעוניינים לבחון אם לתא לחץ יש השפעות אנטי דלקתיות, כאשר ההשערה היא שטיפול בתא לחץ יכול להשפיע על חילופי גזים ריאתיים. כדי לבחון את ההשערה, במחקר הקליני המבוקר 12 נחקרים יקבלו טיפול בתא לחץ במשך שבועיים-שלושה ו-12 נחקרים נוספים ישמשו כקבוצת ביקורת.

כמה מילים על הטיפול בתא לחץ

פרוטוקול הטיפול בתא לחץ מותאם באופן אישי לכל אדם, ובדרך כלל כולל סדרה של טיפולים, כאשר כל טיפול נע בין 60 ל-120 דקות.

הטיפול בתא לחץ הוא לא פולשני, נחשב כטיפול בטוח ואפשר לעבור אותו בכל זמן ולשלב אותו בשגרת היומיום, ללא היערכות מוקדמת.


רשימת מקורות

  1. https://www.hmpgloballearningnetwork.com/site/twc/primer-using-hbot-patients-covid-19
  2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ams2.678
  3. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04647656
  4. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04905888

שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע