כבר גילינו את מעיין הנעורים? החידושים המדעיים שהצליחו להפוך תהליכי הזדקנות

משלב מסוים בחיינו, בכל פעם שתא בגופנו משכפל את עצמו, עוד פיסה צעירה מתקלפת מאיתנו ומתפוררת לאבק. יש הרבה גורמים להזדקנות התאית הזאת ועליהם אפשר למנות זיהומים סביבתיים, הצטברות של שגיאות דנ״א קטנות והתקצרות של הטלומרים (טלומר הוא חלבון שמשמש כפקק הגנה על קצה הכרומוזומים, שמכילים את החומר התורשתי בגרעין התא). 

כבר עשרות שנים מדענים עסוקים בשאלת אנטי-אייג׳ינג אחת מרכזית וחשובה: האם אפשר לעכב או לעצור את הזדקנות התאים? הנה שתי תשובות מעניינות שעלו ממחקרים שניסו לענות על השאלה הזאת.

לאתחל מחדש את גילם של תאי הגזע

בפעם הראשונה, במחקר שפורסם בתחילת 2020, מדענים הצליחו לתכנת מחדש תאי גזע של אישה שנפטרה בגיל 114 – תורמת האיברים המבוגרת ביותר עד כה. התכנות מחדש התאפשר לאחר שהמדענים יצרו תאי גזע מדמה של האישה. 

״רצינו לענות על שאלה אחת גדולה: האם אפשר לתכנת מחדש תאים כל כך מבוגרים?״, אמר הביולוג אוון סניידר מהמכון הרפואי ברנהם פרביס שבקליפורניה. ״הוכחנו שזה אפשרי ועכשיו יש לנו כלי רב ערך למציאת הגנים וגורמים אחרים שמאטים את תהליך ההזדקנות״. 

תאי גזע הם תאים בשלב התפתחותי מוקדם, שעדיין לא עברו התמיינות לסוג של רקמה. באופן כללי, תאי גזע מאפשרים למדענים לחקור מחלות, תהליכי הזדקנות והתחדשות תאית. הסוג הכי יקר ערך הוא תאי גזע עובריים, אבל השגתם כרוכה בסוגיות אתיות שונות ולכן מרבית המדענים לא חוקרים אותם. עם זאת, יש בידי המדענים טכנולוגיות לתכנות גנטי של תאים של אנשים מבוגרים, שהופך אותם לתאי גזע אשר תכונותיהם דומות מאוד לאלה של התאים העובריים.

בשנים האחרונות, הצליחו המדענים ליצור תאי גזע מתאים של אנשים שנמנים על האוכלוסייה המאוד הייחודית של בני 110 ומעלה. במחקרים שונים נמצא שאנשים בני הגיל הזה לא רק מזדקנים לאט יותר, אלא גם יש להם מערכת חיסונית עמידה בפני מחלות שנגרמות מהזדקנות, כמו אלצהיימר ופרקינסון, בלי שיהיה לזה קשר לסגנון חיים.

״למה הם מזדקנים כל כך לאט?״ שאל סניידר והוסיף, ״עכשיו אולי תהיה לנו תשובה לשאלה הזו״. 

במחקר, התכנות מחדש של תאי הגזע של בת ה-114 לא רק היה אפשרי, אלא שהטלומרים של התאים חזרו למצבם הצעיר והתארכו שוב. לדברי החוקרים, זה שווה ערך להחזרת שעון החול התאי מגיל 114 לגיל אפס. 

״זה מוכיח שגם גילאים מאוד מבוגרים הם לא מחסום אבסולוטי לתיקון של אורך הטלומרים״, כתבו החוקרים, שמקווים שהמחקר שלהם יאפשר למדענים אחרים להמשיך לחקור ולהבין טוב יותר איך ולמה יש אנשים שחיים כל כך הרבה שנים, ויש להם עמידות יוצאת דופן למחלות שנובעות מהזדקנות. 

להאריך טלומרים ולהאריך חיים

כאמור, הטלומרים מגנים על החומר הגנטי בכרומוזומים וטלומרים קצרים יותר מצביעים על כך שהתאים הולכים ונשחקים. מחקר קטן, שכלל 26 נחקרים ונערך בבית ספר סגול למדעי המוח של אוניברסיטת תל אביב, הצליח להפוך את תהליך התקצרות הטלומרים ולהאריך אותם. 

משתתפי המחקר ישבו בתא לחץ, שנקרא גם תא היפרברי, למשך 90 דקות, חמש פעמים בשבוע ולאורך שלושה חודשים. בתא לחץ נשמו חמצן אשר בלחץ גבוה נספג בגוף בנפחים גבוהים במיוחד. בעקבות הטיפול, כמה מהטלומרים בגופם של הנבדקים התארכו בהיקף של עד 20%. 

אומנם מדובר במחקר קטן וכדי להגיע למסקנות מבוססות יותר צריך לחזור עליו עם מספר משתתפים גדול יותר, אבל העובדה שתא לחץ השפיע על אורך הטלומרים הוא חדשות מרגשות. 

לדברי עורכי המחקר, אחרי שניסוי התאומים של נאס״א – ששלח תאום אחד לחלל בעוד שהשני נשאר בכדור הארץ – הראה הבדלים משמעותיים באורך הטלומרים של שני האחים, הם הבינו ששינויים בסביבה החיצונית יכולים להשפיע על שינויים תאיים שמתרחשים ככל שאנחנו מזדקנים. לכן, הם רצו לבדוק איך תשפיע הסביבה של תא לחץ על התאים. 

המחקר הראה שהשינויים הגנטיים שנוצרו לאחר ישיבה בתא לחץ האריכו את הטלומרים וגם היו להם השפעות חיוביות רחבות יותר על בריאותן הכללית של הרקמות.


מחקר על הארכת הטלומרים בתא לחץ


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע