כך אפשר לחדש עור שנכווה בעזרת טיפול בתא לחץ

תמונה ראשית למאמר כך אפשר לחדש עור שנכווה בעזרת טיפול בתא לחץ

נתחיל בהגדרה: כוויה היא פגיעה בעור שנגרמת מחום, קור, חומרים כימיים, זרם חשמלי וקרינה. יש הרבה מצבים שגורמים לכוויה – החל ממגע עם אש גלויה, מים רותחים, שמן רותח וכימיקלים ועד חשיפה ממושכת לשמש וקור עז.

נהוג לסווג כוויות לארבע דרגות שונות, בהתאם לחומרת המצב, ומי שנכווה סובל מכאבים עזים, שלפוחיות על העור, אודם בעור וגם פגיעה עצבית, כאשר כל זה תלוי בדרגת הכוויה, בגודל השטח שהיא מכסה ובאזורי הגוף שבהם היא פוגעת. 

העור הוא המחסום הטבעי של הגוף והוא מגן עליו מפני זיהום. לכן, ברגע שיש פגיעה בעור, כמו במקרה של כוויה, לגוף קשה יותר להתמודד עם זיהומים.

כוויות קלות מדרגה אחת יכולות להירפא מעצמן אבל בדרך כלל, במקרים של כוויות חמורות יותר יידרש טיפול שמטרתו למנוע זיהום של האזור שנכווה ולעזור לגוף להתמודד עם הסיכונים שטמונים בכוויות קשות.

מדרגה שנייה ואילך, תהליך ההחלמה מהכוויה הוא ארוך, מייגע ומפרך. במצב זה, שבו המחסום הטבעי של העור נפגע וניזוק חשוב לעודד את ההתחדשות של העור כדי לאפשר ריפוי, להשיב את יכולות ההגנה וגם לשפר את המראה והאסתטיקה. כוויות מותירות צלקות מסוגים שונים ובמקרים של כוויות קשות, כשהעור הרוס ולא יכול לרפא את עצמו, ייתכן שיהיה צורך בהשתלת עור שהצלחתה תלויה בקליטת השתל, בין היתר.

איך טיפול בתא לחץ יכול לעזור לטפל בכוויות

התחדשות העור לאחר כוויה נחקרה לא פעם ובין היתר, נבדקה גם השפעתו של הטיפול בתא לחץ. כבר בשנת 1965 טופלה קבוצה של כורי פחם שנכוו בתא לחץ והחוקרים ציינו שהכוויות שטופלו בתא לחץ נרפאו מהר יותר מאלו שלא טופלו בתא לחץ.

ככה זה עובד: בתא לחץ מוזרם חמצן טהור בלחץ גבוה (לחץ מתון לא מסוגל לרפא), כאשר החמצן הוא מרכיב חיוני בתהליך הריפוי של העור. במצבים של כוויה האזור לא מקבל חמצן וזה מאט את תהליך הריפוי. אספקת החמצן המוגברת שמתאפשרת בזכות הישיבה בתא לחץ, מגיעה גם לאזורים שסובלים מחוסר חמצן ובכך יכולה להקטין את הסיכוי שיתפתח זיהום באזור הכוויה ולעזור לגוף לקלוט את שתל העור.

מחקרים שבדקו את ההשפעה של העשרת הגוף ורקמות פגועות ברמות גבוהות של חמצן, מצאו שהיא משפרת את הזמינות של תאי הדם הלבנים, שעוזרים להדוף זיהומים, מעודדים איחוי של פצעים ורקמות פגועות, ומפחיתים נפיחויות. החמצן שמוזרם בתא לחץ משפר את זרימת הדם בכלי הדם שהתכווצו בעקבות הכוויה, ויכול גם לעזור להקטין את הסיכוי שיתפתחו צלקות וסיבוכים.

הטיפול הספציפי בכוויה תלוי, כמובן, בסוג הכוויה ובמידת החומרה שלה. כלומר, בכל טיפול בכוויות נלקחת בחשבון מידת הפגיעה בשכבות העור השונות – האפידרמיס, הדרמיס והרקמה התת עורית – כשבמקרה של כוויות חמורות, הפגיעה היא עמוקה וקשה יותר להתמודד עם הנזק שנגרם לרקמות הפנימיות.

בתא לחץ אפשר לטפל בכוויות מדרגה ראשונה, שנייה ושלישית, גם כשמדובר בפגיעה היקפית רחבה שמאופיינת בהרס של כלי דם, שפוגע בזרימת הדם ועקב כך גם ברקמות שסובלות מחוסר בחמצן.

טיפול בתא לחץ מגדיל את אספקת החמצן לגוף כך שהיא גדולה פי 15-20 יותר מנפח החמצן שאנחנו נושמים באוויר הרגיל. כך, מתאפשרים התחדשות של העור ושיפור של תהליכי הריפוי. למעשה, הטיפול מעודד את היכולות הטבעיות של הגוף ליזום צמיחה של רקמות חדשות וליצור קולגן, שהוא קריטי לריפוי תקין של העור, גם במקרים של השתלת עור.

כוויה מכל סוג שהוא עלולה לגרום לסיבוכים רבים. טיפול באמצעות תא לחץ הוא חלופה לא פולשנית ובטוחה, שיכולה להאיץ ולשפר את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף. 

אם אתם שוקלים טיפול בתא לחץ, הקפידו לבחור בקליניקה שפועלת באישור משרד הבריאות ומציעה תאים יחידניים, שמאפשרים התאמה מדויקת ואישית של הטיפול, כמו גם צוות מקצועי שילווה אתכם במהלך הטיפולים.

שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע