חסימת כלי דם בעין – אילו אופציות טיפוליות הן הכי אפקטיביות?

חסימה של כלי דם ברשתית היא קריטית ועלולה לגרום לאובדן ראייה פתאומי או להפרעה בראייה. עם זאת, לא כל החסימות זהות.

  1. חסימת וריד – תפקידו של הווריד הוא לנקז את הדם שיוצא מהעין וכשווריד נחסם הוא פוגע בזרימת הדם בעין ויוצר יתר לחץ דם, שגורם לוורידים להתפוצץ ולדם לדלוף לרשתית. כשהחסימה חמורה, הגוף מנסה לתקן אותה על ידי יצירה של כלי דם חלופיים בעין, שעלולים לדמם לתוך הרשתית או לסתום את ניקוז נוזלי העין ולגרום לעליית לחץ קיצונית בעין. 
    ברוב המקרים, הגורם לחסימה ורידית הוא יתר לחץ דם, שמעבה את דפנות העורקים כך שהם מתחילים ללחוץ על הוורידים הסמוכים להם, עד שהחלל בתוך הוורידים נסתם וגורם להיווצרות של קרישי דם. גורמים נוספים לחסימה ורידית הם גלאוקומה, סוכרת ומחלות שגורמות לדם להיות סמיך או לקרישות יתר של הדם.
  2. חסימת עורק – העורק הראשי, על סעיפיו הקטנים יותר, אחראי על אספקת החמצן וחומרי התזונה לרשתית. כשהעורק נחסם, החמצן וחומרים חיוניים אחרים לא מגיעים לרשתית ותפקודה של העין נפגע. 
    בדרך כלל, חסימה עורקית נגרמת מקריש דם שנוצר במקום אחר ומגיע לעין עם זרם הדם. קרישים אלה נוצרים כשהדם סמיך מהרגיל, עקב מחלות שגורמות לקרישות יתר של הדם או בגלל דלקות בדופן כלי הדם.

על אף ההבדלים ביניהן, שתי החסימות הללו גורמות להפרעה בראייה או לאובדן ראייה, כאשר החסימה הוורידית שכיחה יותר מהחסימה העורקית. 

כשהחסימה נגרמת בסעיף של וריד או עורק, היא משפיעה רק על האזור ברשתית שניזון או מתנקז מכלי הדם באזור החסום והפרעת הראייה מופיעה ככתם בשדה הראייה. חסימה שנגרמת בעורק או בווריד ראשיים משפיעה על הרשתית כולה ובדרך כלל גורמת לאובדן ראייה פתאומי בעין. שתי החסימות לא גורמת לכאב. 

הטיפולים האפשריים

חסימה ורידית

הטיפול בחסימה ורידית כולל בדרך כלל הזרקות תוך עיניות של חומרים שמפחיתים את הבצקת בעין וכך משפרים את תפקוד הראייה. מאחר שהשפעת החומרים המוזרקים היא זמנית, במרבית המקרים צריך לחזור על הטיפול לאורך כמה שבועות או חודשים. במצבים של חסימה ורידית חלקית, יש אפשרות לשלב הזרקות וטיפולי לייזר, שמונעים את חזרתה של הבצקת אחרי ההזרקות וכן את צמיחתם של כלי הדם החלופיים שעלולים לגרום לנזק חמור.

חסימה עורקית

למרבה הצער, היכולת לטפל באובדן ראייה שנובע ממצב החירום של חסימה עורקית היא מוגבלת, מפני שרוב רובו של הנזק שנגרם לעין מתרחש בשעות שלאחר החסימה. מסיבה זו, חשוב מאוד לזהות ולטפל בחסימה עורקית במהירות האפשרית. על פי רוב, הטיפול מתמקד לא רק בעין אלא גם באיתור המקור של קריש הדם ובמניעת היווצרותם של תסחיפים נוספים. במקרים מסוימים, חסימה עורקית מטופלת על ידי לייזר במטרה למנוע היווצרות של כלי דם חלופיים ומזיקים. פתרון אפקטיבי נוסף לחסימה עורקית הוא טיפול בתא לחץ, שבמהלכו נושמים המטופלים חמצן טהור בלחץ גבוה. הטיפול משפר את זרימת הדם ומעשיר את הגוף בחמצן, שמגיע גם לאזורים שנפגעו ברשתית ומסוגל לחדש את התאים שניזוקו.

מחקרים חדשים שנערכו בשנים האחרונות הראו שטיפול חירום בתא לחץ, שניתן לכל היותר תוך שמונה עד 24 שעות מתחילת החסימה, יכול לשפר את הפרעות או אובדן הראייה במקרים של חסימה עורקית. באחד המחקרים, טיפול בתא לחץ שהתבצע בטווח של שמונה השעות מזמן הופעת הסימפטומים שיפר את תוצאות מבחני הראייה ב-83%. 

טיפול זה בתא לחץ הוא התוויה רפואית מוכרת שכלולה בסל הבריאות.


מחקר על יעילותו של תא לחץ בטיפול בחסימת עורק בעין

מחקר על טיפול בתא לחץ לחסימה עורקית בעין


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע