טיפול בתא לחץ למבוגרים וילדים עם הפרעות קשב וריכוז (ADHD ו-ADD)

ADHD, או הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות, מוגדרת כהפרעת התפתחות נוירולוגיות שמתאפיינת בקושי להתרכז ולשמור על קשב, בהתנהגות תזזיתית ובהתנהגות אימפולסיבית.

בשנים האחרונות, מחקרים חשפו שהגורמים להפרעות קשב וריכוז כוללים גם זרימת דם נמוכה למוח, ירידה באספקת החמצן למוח, חוסר בכימיקלים ספציפיים במוח וחוסר איזון של גלי המוח. 

הטיפול הנפוץ ביותר בהפרעת קשב וריכוז הוא תרופתי, ואף על פי שבמקרים מסוימים התרופות אכן עוזרות לטפל בתסמיני הבעיה, יש להן תופעות לוואי רבות ומגוונות, חלקן הן נגזרות של סמים ממכרים ולמעשה, אף אחת מהן לא מטפלת בשורש הבעיה, שנמצא בכלל במוח.

עצם העניין: המוח

בתוך המוח שלנו יש מיליארדי תאי עצב, הלא הם הנוירונים, ששולחים אותות חשמליים אחד לשני – אותות שנמדדים כגלי מוח. האותות החשמליים הללו גורמים לתאי המוח לשחרר כימיקלים קטנים הקרויים נוירוטרנסמיטרים וכוללים בין היתר סרוטונין, דופמין ואדרנלין, שאחראים על עוררות, מצב רגשי, חשיבה ולמידה, דריכות וגם שמחה ושביעות רצון. 

הרשת הענפה של תאי המוח מוזנת מחמצן ומחומרי מזון (נוטריאנטים) שמגיעים אליהם עם זרם הדם ומסופקים על ידי כלי הדם במוח. לעיתים קרובות, בילדים ובמבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז אין מספיק כלי דם שמספקים חמצן ומזינים את המוח בנוטריאנטים שלהם הוא זקוק. 

מחסור זה בחומרים מזינים גורם לחוסר איזון בגלי המוח ובמקרים רבים, נמצא שאצל אנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז יש חוסר איזון בפעילות החשמלית של האונה הפרונטלית – האונה הגדולה ביותר במוח שאחראית על הקשב והסלקטיביות של גירויים מהסביבה. המשמעות היא שתאי המוח לא מייצרים את הכימיקלים שלהם הם זקוקים, או מייצרים יותר מדי מהם. חוסר האיזון הזה הופך חמור יותר כשהתזונה של האדם בעל הפרעת הקשב והריכוז איננה בריאה, בייחוד אם היא לא כוללת את הוויטמינים, המינרלים, נוגדי החמצון והחלבונים החיוניים לגוף.

נוסף על כל זה, מחקרים גם הראו שהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות קשורות במזהמים סביבתיים, שנוטים להחמיר את הבעיה. 

איך מתקנים את המצב המורכב הזה?

מחקרים כבר הראו שטיפול בתא לחץ גורם ליצירה של כלי דם חדשים במוח, מגביר את ספיגת החמצן ברקמות ובתאים, ומעודד את הייצור של תאי גזע חדשים שהופכים לתאי מוח חדשים. לפיכך, מאחר שחוסר בחמצן ומיעוט כלי דם במוח הם בין הגורמים להפרעת קשב וריכוז, טיפול בתא לחץ יכול לעזור לשפר את ההפרעה ואת התפקוד של הסובלים ממנה.

התהליך הוא פשוט: אנשים שיושבים בתוך תא לחץ נושמים חמצן בריכוז של 100 אחוזים ובלחץ אטמוספרי גבוה בהרבה מהלחץ האטמוספרי הרגיל (פי 2.5 לפחות). כשנושמים חמצן טהור בלחץ גבוה, רמות החמצן בדם עולות במהירות רבה ונספגות בגוף ברמות גבוהות מהרגיל. הרמות הגבוהות יותר של חמצן גם מעודדות יצירה של כלי דם חדשים, כפי שהראו מחקרים שונים.

בעזרת הטיפול בתא לחץ, אספקת החמצן למוח מתחדשת והוא מתחיל לרפא את עצמו. עקב כך, הפעילות המוחית כולה משתפרת וכך גם האפשרות להתמקד ולשלוט בדחפים על בסיס יומיומי. בנוסף, אנשים עם בעיות קשב וריכוז שטופלו בתא לחץ דיווחו שמצבי הרוח שלהם התאזנו וההתנהגות האימפולסיבית שלהם התמתנה. 

טיפול בתא לחץ הוא לא פולשני ולא מכאיב, לא עושה שימוש בתרופות ויכול להשתלב גם בתוכנית טיפול רחבה יותר בלי להשפיע לרעה על טיפולים אחרים. 

בנוסף, הרמות הגבוהות של חמצן גם עוזרות לגוף להתנקות ממזהמים סביבתיים שכאמור, משפיעים לרעה על הפרעות קשב וריכוז.  

שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע