גם לפצעים סוכרתיים: כל הפרטים החשובים על טיפול בתא לחץ לסובלים מסוכרת

טיפול בתא לחץ לפצעים סוכרתיים קשי ריפוי

מחלת הסוכרת, שנוצרת בעקבות הפרעה בייצור של אינסולין, פוגעת באיכות החיים של הסובלים ממנה ויכולה לגרום לחוסר נוחות ולכאבים, ואפילו לסיבוכים מסכני חיים.

אחת התופעות הנפוצות בקרב חולי סוכרת היא פגיעה עצבית שנקראת נוירופתיה סוכרתית ומתבטאת בכאב, בתחושת עקצוץ או בחוסר תחושה ברגליים. מי שסובל מנוירופתיה סוכרתית עלול גם לפתח פצעים קשי ריפוי ובמצבים קריטיים, זהו מצב שיכול להסתיים גם בקטיעת כף הרגל. למעשה, ההערכה היא שכ-15% מחולי הסוכרת יסבלו מכיבים ברגל במהלך חייהם ואחוז גבוה יותר יסבלו מפצעים קשי ריפוי ומעיוותים בכף הרגל.

למה החמצן חיוני להגלדה של פצעים סוכרתיים

ניהול מחלת הסוכרת הוא חלק קריטי מהמאבק במחלה וממאמצי הסוכרתיים לשפר את איכות החיים שלהם, והוא כולל תחומים רבים – מהרגלי תזונה מאוזנים ועד הקפדה על פעילות גופנית ופעולות אחרות שמשפרות את זרימת הדם כדי להבטיח שחמצן וחומרים מזינים מגיעים לרגליים ולאזורים שבהם התפתחו פצעים שלא מחלימים.

ככלל, החמצן הוא מרכיב חיוני בתהליך הריפוי של פצע כרוני, עור נגוע ורקמות נמק, והוא ממלא תפקיד מהותי בכל שלבי הריפוי של הפצע – משלב הדלקת ועד ההחלמה. הבעיה היא שקשה מאוד לקבל נפחים גבוהים ומרוכזים של חמצן כך שהרקמות יקבלו אספקה ראויה של חמצן מדי יום, כשנושמים את האוויר שבסביבה הרגילה. אם אין להם מספיק חמצן, התאים לא מסוגלים לייצר את האנרגיה הדרושה להם לצורך התחדשות והמשמעות היא שתהליך הריפוי הוא איטי או לא קיים כלל.

מאחר שמחלת הסוכרת מקשה על החלמתם של פצעים, מצב זה גם עלול לגרום להתפתחותם של זיהומים מסוכנים ולכן חשוב לטפל בפצעים קשי ריפוי בהקדם, לפני שהמצב מחמיר.

איך אפשר לקבל אספקה ראויה של חמצן לפצע שלא מגליד לבד?

החדשות הטובות הן שאפשר להגדיל את נפחי החמצן שמגיעים לרקמות על ידי נשימה של חמצן טהור בלחץ גבוה בתוך תא לחץ.

תא לחץ הוא מתקן גלילי שבו המטופלים יושבים או שוכבים ובתוכו מוזרם חמצן טהור בלחץ גבוה במיוחד. בזכות ריכוזו הגבוה, החמצן מסוגל להגיע גם לאזורים שנפגעו ועד כה קיבלו אספקת דם דלילה, ועל ידי כך לשפר את תהליך הריפוי של הפצע. במהלך הטיפול בתא לחץ, נפחי החמצן הגבוהים מתמוססים בנוזלי הגוף ומחלחלים בצורה מעמיקה ויסודית לאזורי הפצעים הכרוניים או קשי הריפוי, שבהם זרימת הדם נחלשה מאוד או נחסמה.

טיפולים בתא לחץ יכולים לעזור לחולי סוכרת ולרפא פצעים בכל שלבי הפצע. ראוי לציין שבתנאי החמצן הרגילים חולף זמן רב עד שהפצעים הכרוניים אצל חולי סוכרת מחלימים, אם הם בכלל מחלימים, ותא לחץ מסוגל לעורר ולהאיץ את תהליך ההחלמה גם במקרים של פצעים שלא מגיבים לטיפולים אחרים.

אם כן, יש לא מעט יתרונות לטיפולי תא לחץ בחולי סוכרת שסובלים מפצעים קשי ריפוי, שמוכרים גם כפצעי סוכרת. כדי ליהנות מטיפול מקצועי, חשוב לבחור בתא לחץ שפועל באישור משרד הבריאות, כשמומלץ להעדיף תאים יחידניים כי אלה מספקים פרטיות ומאפשרים התאמה אישית מדויקת של תוכנית הטיפול על ידי הצוות הרפואי שמנהל את הטיפול ומפקח עליו.

טיפול בתא לחץ לא מצריך התכוננות מראש והוא לא פולשני ולא כואב. לכן, מאוד פשוט לשלב אותו בשגרת החיים.


מחקר: טיפול בתא לחץ לפצעים כרוניים


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע