טיפול בתא לחץ – פצעים כרוניים

טיפולים בתא לחץ בפצעים כרוניים

כולנו נפצעים במהלך חיינו, אבל יש פצעים שמגלידים במהרה בעוד שאחרים נשארים לאורך זמן. יתרה מזאת, יש לא מעט אנשים שסובלים מפצעים כרוניים, אשר גורמים לכאבים תכופים ופוגעים בתפקוד ובאיכות החיים.

מהם פצעים כרוניים ומדוע חשוב לטפל בהם?

פצע נחשב לפצע כרוני כשהוא לא מתרפא אחרי 30 יום ולרוב, כשמדברים על פצעים מסוג זה, מתייחסים לבצקות, כיבים סוכרתיים, פצעי לחץ וכיב ורידי או עורקי.

פצעי לחץ נפוצים בקרב חולים שמרותקים למיטה או לכיסא גלגלים, או בעלי יכולת תנועתית מוגבלת. פצעי הלחץ נוצרים כשהלחץ המתמיד על הרקמות משפיע על זרימת הדם. במקרים קיצוניים של בעיות בזרימת הדם, פצעים מסוג זה יכולים להסתיים גם בכריתת איברים. לעומת זאת, כיבים סוכרתיים נפוצים אצל חולי סוכרת וכיבים ורידיים אצל אלה שסובלים מבעיות במחזור הדם.

האוכלוסיות שנמצאות בסיכון לפתח פצעים כרוניים הם בעיקר חולי סוכרת, אנשים מבוגרים, חולים בריאטרים, אנשים בעלי מוגבלות פיזית או מטופלים שעברו טיפולי הקרנות. מתוכם, חולי הסוכרת נמצאים בסיכון גבוה לסבול מנזק עצבי נוירופתי ברגליים, שעלול לגרום לחוסר תחושה ולהגביר את הסיכון לפצעים בגפיים.

עם זאת, לפעמים פציעה מקרית שאין לה קשר למחלות רקע יכולה להזדהם או לגרום לבעיות בתפקוד ולכאבים.

איך יכול תא לחץ לעזור לרפא פצעים כרוניים

פצעים כרוניים מצביעים על התמוטטות של הרקמות, בעיות באספקת דם וחמצון לקוי. ברוב המקרים, כשמדובר בפצעים כרוניים החמצן מתקשה להגיע לרקמות. כדי להקל על הסובלים מפצעים כרוניים ולהאיץ את החלמת הפצע או להפחית את מידת הכאב, ולקדם את תהליך השיקום, אפשר לנסות טיפול בתא לחץ לפצעים כרוניים.

הטיפול בתא לחץ הוא טיפול בחמצן הפרברי (HBOT) שבמהלכו מוזרם חמצן טהור בלחץ גבוה בהרבה מהחמצן שאותו אנחנו נושמים ביומיום, ויכול לשפר את אספקת החמצן לרקמות הגוף כדי לעזור לגוף להחלים מהפצע.

מה שקורה בפועל, בתהליך פיזיקלי פשוט, הוא שהחמצן מגיע לזרם הדם בלחץ אטמוספרי גבוה, מתמוסס בגוף ומצליח להגיע לרקמות, ולכן יכול להאיץ את תהליך ההחלמה.

הטיפול החל את דרכו כטיפול בצוללנים שעברו תאונות צלילה והפך לאלטרנטיבה לקידום צמיחת התאים, להאטת תהליך ההזדקנות ולטיפול בפצעים כרוניים.

כאמור, במהלך הטיפול בתא לחץ החמצן המועבר לרקמות עוזר לתהליך ההחלמה, כי רקמות הגוף זקוקות למנה גדושה של חמצן כדי להחלים. כמו כן, החמצן עוזר לשפר את האופן שבו תאי הדם הלבנים מתגייסים למאבק בזיהומים ויוצר סביבת ריפוי טובה יותר לפצעים הכרוניים. נוסף על כל זה, החמצן הטהור בלחץ גבוה גם תומך בחיזוק המערכת החיסונית, שתפקודה האופטימלי חיוני לשיפור ולריפוי פצעים.

איך מתבצע הטיפול בפצעים כרוניים בתא לחץ

טיפול בתאי לחץ יכול להתאים למי שהפצעים שלו לא התרפאו במשך חודש או יותר. משך השהייה בתא ותדירות הטיפול תלויים בבניית פרוטוקול רפואי מותאם אישית, כאשר מומלץ לבחור בתאי לחץ שאושרו על ידי משרד הבריאות ועומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר של בטיחות ואיכות. כמו כן, ראוי לציין שתא פרטי מאפשר טיפול בתנאים נוחים יותר ויותר מותאמים אישית.

תאי הלחץ מנוטרים על ידי הצוות הרפואי המקצועי של המקום, שמלווה את המטופלים לאורך כל תקופת הטיפול. אין צורך בהכנות מקדימות לקראת כל הטיפול וכל שנדרש הוא רק להגיע ולשכב בנוחיות בתוך הקפסולה הייחודית, שבה מוזרם החמצן אל תוך החלל. לרוב, אין תחושה מיוחדת מלבד אולי לחץ קל באוזניים.

מחקרים שונים מצביעים על כך שטיפול בתא לחץ יכול לעזור להתמודד עם פצעים כרוניים וכדאי בהחלט לנסות את הטיפול הזה, בייחוד אם טיפולים אחרים לא עזרו לתהליך הריפוי.


מחקר: טיפול בתא לחץ לפצעים כרוניים


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע