כל מה שכדאי לדעת על טיפולים בתא לחץ

טיפולים בתא לחץ (שמכונה גם תא היפרברי) נתפסו בעבר כסוג של מדע בדיוני, אבל ככל שחולפות השנים כך המציאות עולה על כל דמיון. רבים כבר גילו את נפלאות הישיבה בתוך תא לחץ שבתוכו מוזרם חמצן טהור בלחץ גבוה, אשר משפר את אספקת החמצן לתאי הגוף ברמה גבוהה פי 20 מנשימה של אוויר רגיל בחוץ.

נפלאותיו של חמצן בלחץ גבוה

החמצן חיוני להישרדות של כל דבר חי על פני הכדור והגוף זקוק לחמצן לא רק כדי לחיות, אלא גם כדי לרפא את עצמו. אבל, בתנאים רגילים אנחנו לא יכולים לקבל כמות מספקת של חמצן, בטח שלא במקרים של רקמות פגועות. ריכוז גבוה של חמצן טהור, כמו זה שקיים בטיפולים בתא לחץ, יכול לשפר באופן משמעותי את תפקוד הרקמות ולהילחם בזיהומים.

בתא היפרברי לחץ החמצן הוא 2.5 או 3 אטמוספרות לפחות בעוד שלחץ האוויר החיצוני הוא 1 אטמוספירה בלבד. בזכות הלחץ הגבוה משמעותית, החמצן בתא הלחץ עוזר לרפא פצעים או לקצר את תהליך ההחלמה של רקמות רכות כמו בניתוחים. כל זה קורה על ידי העשרת הדם בחמצן והפלזמה (נוזל הדם) נושא אותו לרקמות החמצן. החמצן מתמוסס ומגיע לכל נוזלי הגוף ונוזלים אלה יכולים לשאת את החמצן גם לאזורים שבהם זרימת הדם היא לא מספיק טובה או לאזורים חסומים, כך שהוא יחלחל לאזור הפגוע.

הטיפול בתא לחץ מזרז את זרימת הדם וביכולתו גם לדכא תגובות דלקתיות וליצור סביבה אנטי בקטריאלית, שעוזרת להפחית זיהומים ולהאיץ תהליכי ריפוי והחלמה, ובכך מאפשרת לגוף לתפקד בצורה תקינה.

טיפול בתא לחץ אינו בשורה חדשה. הוא החל את דרכו בארצות הברית בתחילת המאה ה-20, כאשר החמצן הטהור שימש לטיפול בחולי שפעת. הטיפול נוסה שוב בהצלחה בשנות ה-40 של המאה ה-20, כאשר הצי האמריקאי השתמש בחמצן היפרברי לטיפול בצוללנים ובהמשך גם לצורך טיפול בסובלים מהרעלת פחמן חד חמצני כמו כורים וכבאים, במיוחד במצבים של כוויות ומחלות עצם.

מטיפול בפצעים קשי ריפוי ועד שיפור התפקוד הקוגניטיבי

עם השנים נחקרו לעומק השפעותיו החיוביות של החמצן הטהור בלחץ גבוה על מטופלים בעלי צרכים שונים ועל כאלה שסובלים ממגוון של מצבים רפואיים, ונמצא שהטיפול רלוונטי במצבים של הקרנות, כוויות עור, השתלות עור, אנמיה קשה ועוד.

מחקרים שונים הצביעו על כך שטיפולים בתא לחץ משפרים את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף, מספקים חמצן לאזורים עם זרימת דם פגועה, מפחיתים דלקות, נפיחות, זיהומים ואפילו צלקות ומקצרים את זמן ההחלמה מפציעה או ניתוח. כמו כן, הם גם משפרים את יכולת תאי הדם הלבנים להיאבק בחיידקים ומקלים על תהליכי ניקוי רעלים ומשפרים את תפקוד תאי המוח.

כל כך הרבה תועלות בטיפול אחד פשוט ובטוח, ואין ספק שככל שמתבגרים ותפקוד הריאות יורד והמערכת החיסונית נחלשת, כך הגוף זקוק ליותר חמצן. לכן, לא חייבים לחכות שיקרה משהו מהותי כדי להפיק את התועלות שיש לטיפול בתא לחץ.

תוכנית טיפול בהתאמה אישית בתא לחץ בטוח ונוח

הטיפול בתא לחץ מפוקח ומתבצע לאחר אבחון רופא ולפי פרוטוקול מותאם אישית, שמסתמך על הרקע הרפואי והצרכים של כל מטופלת ומטופל, כאשר הרופא יקבע את מספר הטיפולים האופטימלי.

הטיפול עצמו נמשך עד שעתיים, הוא לא פולשני ואינו מצריך הכנה מקדימה, ואפשר לשלב אותו כחלק משגרת החיים.

במהלך הטיפול אפשר להאזין למוזיקה, לצפות בטלוויזיה ולנמנם. בינתיים, הצוות הרפואי המסור מבצע הערכת מצב ועוקב אחר התקדמות הטיפול.

ראוי לציין גם שיש שני סוגים שונים של תאי לחץ: חדר לחץ שיכול להתאים לכמה אנשים בו זמנית, או תא שנבנה לאדם אחד ודומה במראהו למיכל פלסטיק גלילי וארוך. באופן כללי, חשוב מאוד לבחור תא לחץ שפועל באישור משרד הבריאות, ועדיף לבחור בתא הבודד, שמאפשר שלווה ופרטיות בנוחות מקסימלית. 

הטיפול נחשב בטוח. יש מי שחשים לחץ מוגבר באוזניים שדומה לזה שחשים במטוס, ובמקרים מסוימים ייתכנו סחרחורות, כאבי ראש או תחושת עייפות לאחר הטיפול, אך כולם חולפים תוך זמן קצר ובכל מקרה, אפשר גם להתייעץ עם הצוות המטפל.שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע