מחקרים: האפקטיביות של תא לחץ כטיפול בכף רגל סוכרתית

מחלת הסוכרת יכולה לגרום לבעיות רבות ואחת הנפוצות היא כף רגל סוכרתית, שנגרמת בשל הפגיעה בזרימת הדם בגוף והפגיעה בעצבים.

אנשים שסובלים מכף רגל סוכרתית נדרשים לנהל את רמות הגלוקוז בדם שלהם ולהיות מודעים לזרימה לקויה של הדם, להיווצרותם של חתכים ופצעים, שלפוחיות, עקצוצים, הפרשות, ריח רע, מוגלה, נפיחות ובעיקר להתפתחות של חוסר תחושה.

הטיפול בכף רגל סוכרתית תלוי במגוון של גורמים ויכול לכלול ניקוי של הפצעים, הסרת רקמות מתות, משחות מיוחדות, תחבושות ואנטיביוטיקה. במסגרת הטיפול, יהיה צורך לעקוב אחרי הסוכרת וזרימת דם לרגליים, וכן למנוע הצטברות של לחות ולטפל בעור הנגוע כדי למנוע נמק, שיצריך כריתה של האיבר.

סיבוך של כף רגל סוכרתית יכול לגרום לפגיעה בתפקוד ובאיכות החיים, ואפילו לתמותה. לכן, חשוב מאוד למצוא דרכים אפקטיביות להתמודדות עם המצב.

איך החמצן יכול לעזור

לחמצן יש תפקיד חיוני בריפוי של כל פצע בגוף וכשאנחנו נושמים חמצן טהור בלחץ אטמוספרי גבוה, הוא יכול לעזור לרפא גם פצעים כרוניים.

ממחקרים שונים עולה שתא לחץ, שבו מוזרם חמצן בלחץ ובריכוז גבוה, יכול לעזור לתהליך הריפוי של כף רגל סוכרתית. מסקירה שפורסמה מוקדם יותר השנה (2021) ב-Diabetes Research and Clinical Practice1 עולה שיש עדויות קליניות שתומכות בכך שתא לחץ יכול לעזור לטפל בכיבים בכף רגל סוכרתית, לעודד ריפוי ולהפחית את שיעורי הקטיעה בקרב חולים עם כיבים סוכרתיים. 

גם סקירה שפורסמה באתר המחקרים הרפואיים Nature2, מדווחת על מחקרים שהראו שהטיפול בתא לחץ יעיל בריפוי של כיבים בכף רגל סוכרתית.

הטיפול בתא לחץ

החמצן הטהור בלחץ גבוה שמוזרם בתוך תא הלחץ האטום מעשיר את הדם בחמצן, משפר את זרימת הדם ומאפשר הובלה של חמצן גם לרקמות פגועות, ומעורר את יכולות הריפוי הטבעיות של הגוף. השיפור המשמעותי הזה ביכולתו של הגוף להוביל חמצן לכל רקמות הגוף, מאפשר שליטה בתהליכים דלקתיים, הפחתה של נפיחויות, צמיחה של כלי דם חדשים וריפוי של פצעים.

החמצן הטהור בתא מרווה את הדם והפלזמה בחמצן, והלחץ הגבוה מאפשר לחמצן לחדור עמוק יותר לרקמות ובכך לשפר את האפקטיביות שלו ואת השפעתו על תפקודי הגוף, גם במצב של סוכרת.

איך תא לחץ משפיע על פצעים וכיבים סוכרתיים

על פי מחקר שפורסם באתר הספרייה הרפואית האמריקאית הלאומית3, ניסויים מבוקרים שנערכו בחולי סוכרת מצאו שטיפול בתא לחץ יכול לשפר היפוקסיה (מצב של תת חמצן) של רקמות הפצע, לצמצם בצקת, להפחית נוכחות של ציטוקינים דלקתיים בדם, לעודד התפשטות של פיברובלסטים ולהגביר את ייצור הקולגן. מסיבות אלה, כך לפי המחקר, תא לחץ הוא טיפול אפקטיבי בפצעים בעייתיים כמו פצעים סוכרתיים. 

לפי המחקרים, טיפול בתא לחץ גם יכול לעודד את הגוף לייצר קולגן ובמקרים מסוימים, גם להפחית זיהום ונמק על ידי דיכוי של חיידקים אנאירוביים. 

מחקר4 שנערך בינואר 2020 דיווח שחולי סוכרת עם פצעים קשי ריפוי מתקשים להתמודד עם חיידקים ועם הירידה במספר תאי הגזע, וכי טיפול בתא לחץ יכול להיות אפקטיבי בשבילם. עוד עולה מהמחקר שבמצבים של נוירופתיה – שמעכבת את איתות הכאב למוח ופוגעת ביכולת החישה של העור – עידוד יכולת הריפוי הטבעית של הגוף בעזרת חמצן יכול לעזור לזרז את הריפוי של הכיבים ולהפחית את הסיכוי שתגרם פגיעה עצבית, שעלולה להסתיים בכריתה. 

טיפול בתא לחץ נחשב לטיפול לא פולשני, אבל מומלץ לשים לב שאתם בוחרים בתא לחץ שפועל באישור משרד הבריאות, ושהצוות מיומן ומקצועי מספיק כדי להכין תוכנית שמותאמת באופן ספציפי למצבכם.

רוצים לגלות איך החמצן יכול לעזור לכם? לחצו לבדיקת התאמה על ידי רופא מומחה, ללא עלות


רשימת מקורות

1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0168822721002217

2. https://www.nature.com/articles/s41598-021-81886-1#Sec15

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2858192/

4. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/dmrr.3233


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע