איך אפשר להקל על הנזקים הנלווים של טיפולי הקרנות אונקולוגיות (סרטן)

טיפולי ההקרנות שניתנים לחולי סרטן השתפרו לאין ערוך בשנים האחרונות – הם מתמקדים בגידול הסרטני בצורה מדויקת יותר ומצמצמים את הנזק לרקמות הסמוכות. אבל, גם עם הפיתוחים הטכנולוגיים המרשימים, ההקרנות עלולות להשפיע על הרקמה הבריאה הסמוכה לגידול הסרטני ולגרום ליצירתם של תסמינים נלווים חמורים.

בהקשר הזה, חשוב לציין שני דברים מרכזיים:

  • אונקולוגים עלולים שלא לזהות את הנזקים הנלווים, כי התסמינים הללו יכולים להופיע חודשים ואפילו שנים אחרי טיפולי ההקרנות. לדוגמה, ידוע שטיפולי קרינה בסרטן הפרוסטטה עלולים לגרום לנזקים נלווים שמופיעים שנים רבות לאחר הטיפול, כמו דם בשתן או כאב בעת מתן שתן, בריחת שתן, כאב רקטלי ועוד. ובגלל שתסמינים אלה לאו דווקא מופיעים מיד לאחר הטיפול בהקרנות, יש סיכוי גבוה שהמטופלים כלל לא יקשרו בינם ובין טיפולי ההקרנות שקיבלו חודשים או שנים קודם לכן. 
  • אם הוא לא מטופל, הנזק הנלווה לרקמה עלול להחמיר לאורך זמן. הריפוי של הרקמה הניזוקה דורש התערבות רפואית בטוחה ואפקטיבית. 

יש סוגים שונים של תאי רקמות שנמצאים בסמיכות לגידול הסרטני וביניהם תאי שריר, תאי עצם, תאי אנדותל, תאי רקמת מוח ועוד, כאשר התגובה של תאים אלה להקרנות למעשה תלויה במידת הרגישות שלהם. הנזק לרקמות נגרם מפני שכלי הדם הקטנים נפגעים מההקרנות כך שהרקמה לא מקבלת מספיק חמצן. בנוסף, גם תאי הפיברובלסטים (התאים השכיחים ברקמות החיבור) נפגעים מטיפולי ההקרנות ועקב כך, נפגעת גם היכולת שלהם לייצר קולגן, שאחד מתפקידיו הוא לבנות את רקמות הגוף. כל הפגיעות הללו גורמות להרס הרקמה באופן הדרגתי, לאורך חודשים ושנים, ולהתפתחותם של כיבים ונמק. 

כשהפגיעה מתרחשת בתאי המוח, היא גורמת לבצקת ברקמת המוח ועקב כך עלולות להתפתח עלייה בלחץ התוך גולגולתי ופגיעה בפעילות המוחית, כולל פגיעה בתפקוד הנוירולוגי. 

דרך אפקטיבית לשיפור התסמינים של נזקי הקרנות אונקולוגיות ואחרות

מחקרים שונים שנערכו במשך השנים מצאו, שטיפול בתא לחץ יכול להיות אפקטיבי ובטוח במקרים של נזקי הקרנות מאוחרים. לפי אחד המחקרים*, הייתה הקלה בתסמינים אצל 76% ממטופלי ההקרנות שסבלו מדלקת בשלפוחית השתן, אצל 89% ממטופלי ההקרנות שסבלו מפרוקטיטיס (חלחולת בעברית – דלקת של רירית הרקטום), ואצל 88% ממטופלי ההקרנות שסבלו משני סוגי הדלקות גם יחד. השיפורים נצפו בין חצי שנה עד שנה לאחר הטיפול בתא לחץ. לפי המחקר, לא נצפו תופעות לוואי לטיפול בתא הלחץ. 

איך עובד הטיפול בתא לחץ

תא לחץ הוא מבנה גלילי שבתוכו מוזרם חמצן טהור בלחץ גבוה, כך שרקמות הגוף מקבלות נפחים גבוהים פי 15 עד 20 של חמצן. עושר החמצן בגוף מספק לרקמות את חומרי ההזנה החיוניים להחלמתן ולפעילותן, וגם מעודד יצירה של כלי דם חדשים ברקמות שנפגעו. 

בדרך כלל, אנשים שעברו טיפולי הקרנות זקוקים לסדרה של טיפולים בתא לחץ כדי למקסם את התוצאות. אבל, מספר הטיפולים המדויק משתנה מאדם לאדם ותלוי בתסמינים, במצב הגופני הכללי, בתגובה לטיפולים בתא לחץ ועוד. לכן, תוכנית הטיפולים המדויקת נקבעת על ידי רופאים בלבד. 


*מחקר על טיפול בתא לחץ במקרים של נזקי הקרנות מאוחרים


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע