למה אנחנו מזדקנים והאם יש מה לעשות כדי לעצור או לעכב את התהליך?

תמונה ראשית למאמר למה אנחנו מזדקנים והאם יש מה לעשות כדי לעצור או לעכב את התהליך?

ההזדקנות היא למעשה השינויים הפיזיים שאנחנו חווים במשך השנים, והיא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. בסופו של דבר, התאים שלנו לא נועדו לחיות לעד והמבנים והפעילויות שלהם מתדרדרים ככל שחולפות השנים.

אבל למה זה קורה? במשך עשרות שנים חוקרים המדענים את הנושא הזה. נכון להיום, יש יותר מ-300 תיאוריות על סיבת ההזדקנות שלנו והמומחים ממשיכים ללמוד על תהליכי ההזדקנות של הגוף מדי יום. 

בואו נצלול לסוגיה וננסה להבין איך אפשר לעכב את ההשפעות של תהליך ההזדקנות.

סוגים של הזדקנות

 את ההזדקנות אפשר לסווג לשני סוגים של גורמים – פנימיים וחיצוניים. 

הזדקנות פנימית היא תהליך גנטי מובנה שמתרחש באופן טבעי. הזדקנות חיצונית היא תוצאה של גורמים חיצוניים שנבחרו על ידינו, כמו המקום שבו אנחנו חיים, רמות הלחץ שלנו והרגלי סגנון החיים שלנו, כמו עישון וכדומה. 

כולנו חווים את שני סוגי ההזדקנות, אבל האופן שבו הם באים לידי ביטוי משתנה מאחת לשני וזוהי הסיבה שאנחנו מזדקנים בדרכים שונות. 

1. הזדקנות תאית (סלולרית)

ההזדקנות התאית נובעת מגורמים פנימיים וקשורה להזדקנות הביולוגית של התאים, שהם אבני הבניין של הגוף. התאים שלנו מתוכנתים להתחלק, להכפיל את עצמם ולבצע פעולות ביולוגיות בסיסיות. אבל ככל שהתאים מתחלקים יותר, כך הם מזדקנים יותר. זה גורם לתאים להיות פחות בריאים ובכך פוגע בתהליכים הביולוגיים. הנזק התאי מצטבר עם השנים. 

2. הזדקנות סביבתית

כפי שאפשר להבין מעצם שמה, ההזדקנות הסביבתית נובעת מגורמים חיצוניים. היא מתייחסת לדרך שבה הסביבה ואורח החיים שלנו משפיעים על הדרך שבה אנחנו מזדקנים. על הגורמים החיצוניים הללו נמנים זיהום אוויר, חשיפה לקרינת ה-UV של השמש, תזונה לקויה, עישון ושתיית אלכוהול. עם הזמן, הגורמים הללו יכולים להזיק לתאים שלנו ולתרום לתהליך ההזדקנות. 

תיאוריות על הזדקנות

התפיסה הרווחת היא שההזדקנות נגרמת מכמה תהליכים ולא נובעת מסיבה אחת ויחידה. בנוסף, סביר להניח שתהליכים אלה חופפים או משתלבים אלה באלה. 

הנה כמה מהתיאוריות הבולטות ביותר על הזדקנות.

תיאוריות התכנות המובנות. תיאוריות מסוג זה גורסות שאנשים מתוכנתים להזדקן ושלתאים שלנו יש תוחלת חיים שנקבעה מראש ומקודדת בגוף שלנו. 

החיסרון של תיאוריות אלה הוא שהן רומזות על כך שאין משמעות להרגלים שמשפיעים על אריכות ימים, כמו עישון ופעילות גופנית. זה לא מדויק בלשון המעטה ומחקרים הוכיחו פעם אחר פעם שהרגלים אלה משפיעים באופן מהותי על תוחלת החיים. 

תיאוריות הנזקים התאיים. תיאוריות אלה מניחות שההזדקנות נגרמת משינויים אקראיים ולא מתוכננים ברמה התאית. למשל, אובדן היכולת לתקן פגיעות בד.נ.א. ורדיקלים חופשיים שהולכים ומצטברים בגוף עם השנים וגורמים לנזקים. 

תיאוריות הגנטיקה. לפי תפיסה זו, תוחלת החיים שלנו מווסתת על ידי הגנים שקיבלנו מההורים שלנו. מאחר שלגנים יש תכונות קבועות מראש, למעשה התיאוריה הזאת חופפת לתיאוריית התכונות המובנות. בין הגורמים הגנטיים אפשר למנות את הטלומרים, שמגינים על קצות הכרומוזומים כשאלה מכפילים את עצמם. במשך השנים, הטלומרים מתקצרים בהדרגה ונמצא קשר בין התקצרות זו ובין מחלות והזדקנות. 

האם אפשר לעכב את ההשפעות של ההזדקנות או להאט את התפתחותן?

אף על פי שההזדקנות היא בלתי נמנעת, אפשר להאט כמה מההשפעות שלה בראש ובראשונה על ידי אימוץ של הרגלי חיים בריאים. 

  • אכלו טוב ונכון. התמקדו בפירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבון רזה. הגבילו מזון מעובד. 
  • הזיזו את הגוף. פעילות גופנית מפחיתה את ההשפעות הפיזיות והמנטליות של ההזדקנות. 30 דקות ביום, חמישה ימים בשבוע הוא המינון המינימלי המומלץ.
  • הימנעו מטבק. הטבק מאיץ את ההזדקנות. אומנם לא פשוט להפסיק לעשן אבל הגמילה שווה את המאמץ אם חשוב לכם לעכב את תהליכי ההזדקנות.
  • שתו במידה. אלכוהול מגדיל את הסיכון שלכם לפתח מחלות כרוניות, שיאיצו את תהליך ההזדקנות.
  • הגנו על העור. קרם הגנה מגן על העור שלכם מפני קרינת ה-UV של השמש, שיכולה לגרום להזדקנות מוקדמת. 
  • נשמו חמצן טהור בלחץ. לפי מחקר שפורסם ב-2020, חמצן טהור בלחץ גבוה, שהוזרם בתוך תא לחץ, גרם לשינויים גנטיים שלא רק האריכו את הטלומרים אלא גם היו להם השפעות חיוביות רחבות יותר על בריאותן הכללית של הרקמות. במילים אחרות, טיפול בתא לחץ יכול גם הוא לעזור לעכב את תהליכי ההזדקנות. אגב, תא לחץ עוזר גם במקרים של הזדקנות מנטלית כי הוא מגביר את זרימת הדם ונפחי החמצן במוח, וזה מאפשר לתאים להתחדש ולשוב לתפקד בצורה תקינה. 

המחקר על הארכת הטלומרים בתא לחץ


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע