איך העשרת הגוף בחמצן עוזרת להקל על מיגרנות

מיגרנה היא כאב ראש חמור שלרוב מלווה בבחילות, הקאות ורגישות קיצונית לאור וצליל. אנשים שסובלים ממיגרנות מעידים שהן משבשבות את שגרת החיים שלהם ויכולות גם לגרום לחוסר תפקוד מוחלט.

במקרים רבים, יש תסמינים מקדימים שמבשרים על בואה של מיגרנה, כמו שינויים במצב הרוח, נוקשות בצוואר, אגירת נוזלים, טשטוש ראייה וקשיי דיבור.

בדרך כלל, התקף מיגרנה נמשך בין כמה שעות לכמה ימים, כאשר תדירות ההתקפים משתנה מאחד לשנייה ועשויה להיות מושפעת מתנאי מזג האוויר, שינויים הורמונליים, מצב רגשי וחשיפה לזיהום אוויר, ויש גם מקרים שבהם המיגרנה היא שילוב של תנאים גנטיים ותנאים סביבתיים.

נהוג לסווג מיגרנות לשלושה סוגים עיקריים: מיגרנה עם הילה, שנחשבת למסובכת במיוחד כי היא מלווה בהפרעות ראייה ותסמינים נוירולוגיים; מיגרנה ברשתית, שאחד התסמינים שלה הוא אובדן ראייה זמני או חלקי; ומיגרנה כרונית עם לפחות 15 ימים של התקפים בחודש אחד.

שינויים באורח החיים יכולים לעזור לצמצם את תדירות המיגרנות או להקל על התסמינים, בייחוד הפחתה של לחץ נפשי. מומלץ לנסות גם לעשות שינויים תזונתיים, להימנע מרעשים חזקים, להפסיק לעשן, להתרחק מריחות חזקים, לא לצרוך קפאין בצורה מופרזת ולאכול שוקולד בכמויות קטנות בלבד.

יש אנשים שתרופות ומשככי כאבים נותנים להם הקלה זמנית, אבל קשה מאוד לשמור על האפקט שלהם לאורך זמן.

מה אומרים המחקרים על טיפול במיגרנות בתא לחץ

הטיפול בתא לחץ מבוסס על הזרמה של חמצן טהור בלחץ גבוה בתוך תא אטום במטרה להגדיל את נפחי החמצן שנישאים בפלזמת הדם. כך, מגיע יותר חמצן לאזורים שונים בגוף שאולי נחסמו או לא קיבלו מספיק חמצן, זרימת הדם לרקמות המוח משתפרת משמעותית וכלי הדם מתכווצים ובכך מקלים על תחושת הפעימה הכואבת.

טיפול במיגרנה בתא לחץ יכול לעזור לגוף ליצור כלי דם חדשים ולהעביר חמצן ישירות למוח. ההשערה היא שמיגרנה נגרמת משינויים בזרימת הדם למוח ומירידה במספר כלי הדם ולכן, אם האזור מקבלות רמות נמוכות של חמצן זה עלול להיות טריגר למיגרנות או להחריף את התסמינים של כאב הראש.

בנוסף, תא לחץ גם עוזר לעצור או להאט תהליכים דלקתיים ברקמת המוח ובכך תורם להפחתת הכאב. למעשה, יש עדויות שתא לחץ שימש כטיפול מוצלח במיגרנות כבר בשנות ה-30 של המאה ה-20.

ממאמר1 שפורסם באתר המאמרים הרפואיים האירופאי, EMJ, עולה שמיגרנה היא המצב הנוירולוגי השכיח ביותר ושתא לחץ יכול להיות טיפול חלופי לאנשים שסובלים ממיגרנות אבל לא מגיבים לטיפול התרופתי המסורתי.

באתר הספרייה הלאומית האמריקאית למידע ביוטכנולוגי, PubMed, פורסם מחקר2 שמטרתו הייתה להשוות בין חמצן היפרברי (החמצן שמוזרם בתא לחץ) וחמצן נורומברי (תערובת של גז וחמצן בנפח קטן יותר) כטיפול במיגרנה. 

במחקר, 20 אנשים שסובלים ממיגרנות חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות כאשר כל קבוצה קיבלה טיפול שונה וחבריה נבדקו במהלך התקף טיפוסי. בבדיקה נמדדה חומרת כאב הראש ונמצא ש-9-10 אנשים בקבוצה ההיפרברית חוו הקלה בסימפטומים, בעוד שרק 1 מתוך 10 אנשים בקבוצה הנורמוברית חווה הקלה משמעותית בתסמינים. המסקנה: החמצן הטהור בלחץ גבוה יכול להקל מאוד על ההתמודדות עם מיגרנות וכאבי ראש חריפים.


רשימת מקורות

1. https://www.emjreviews.com/neurology/article/a-successful-treatment-of-chronic-migraine-with-hyperbaric-oxygen-therapy/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7775175/


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע