על הקשר שבין חמצן, זיכרון וחשיבה

ככל שאנחנו מתבגרים כך גובר הסיכוי שנחווה האטה בחשיבה ופגיעה כלשהי בזיכרון. אבל, במקרים רבים אפשר לשפר את הביצועים הקוגניטביים או לעכב את הפגיעה בהם, ולשמור ככל שאפשר על היכולות של המוח. איך? זה די פשוט למעשה: על ידי שיפור זרימת הדם המוחית, שהיא קריטית לתפקוד הקוגניטיבי.

איך חמצן בלחץ קשור לתפקוד הקוגניטיבי

זרימת דם טובה ותקינה במוח היא חיונית גם לבריאות הנפשית וגם לשימור הזיכרון והחשיבה. למעשה, זרימת דם לא תקינה עשויה לנבא התפתחות של מחלת אלצהיימר.

לפי מחקר*, שפורסם בספריית הבריאות הלאומית של ארצות הברית, סביבה של חמצן בלחץ גבוה יכולה לשפר את הפעילות המוחית. החוקרים מדווחים על כך שעל ידי אספקה מוגברת של חמצן למוח אפשר לשפר את הביצוע של פעולות מורכבות או מרובות (מולטיטסקינג). במחקר נבדקו 22 משתתפים בריאים, שהתבקשו לבצע משימה קוגניטיבית, משימה מוטורית ומשימת מולטיטסקינג. המשתתפים חולקו לשתי קבוצות אקראיות – אחת ביצעה את המשימות בסביבה של אוויר רגיל והשנייה בסביבת חמצן טהור בלחץ גבוה. בהשוואה לביצועים בתנאי חמצן רגילים, ביצועי המולטיטסקינג השתפרו משמעותית בסביבה של חמצן בריכוז ובלחץ גבוה.

מאחר שהמוח הוא צרכן החמצן הגדול ביותר בגוף, נראה שהביצועים הקוגניטיביים רגישים במיוחד לכל ירידה באספקת החמצן והגדלת נפחי החמצן בלחץ אטמוספרי גבוה יכולה לעזור לשפר את הזיכרון, החשיבה ויכולות המולטיטסקינג, גם לאחר פגיעה מוחית טראומטית שגורמת להפרעה בתפקוד הקוגניטיבי ולקשיי זיכרון. מחקרים שונים בחנו את השפעתו של טיפול בתא לחץ על ירידה במספרם של התאים המזדקנים ועידוד של ייצור תאים בריאים חדשים, וכן בשיפור ההחלמה מפגיעה מוחית שגורמת לבעיות חשיבה וזיכרון.

אחד המחקרים הללו התמקד בחולי אלצהיימר ופורסם במגזין המדעי Science Daily. במחקר**, חוקרים מהמרכז למדעי הבריאות של אוניברסיטת לואיזיאנה מצאו שחולת אלצהיימר שטופלה בתא לחץ הראתה שיפור בחילוף החומרים במוח. האישה בת ה-58 חוותה ירידה קוגניטיבית במשך חמש שנים, ירידה שהקצב שלה היה מהיר והייתה אופיינית למחלת האלצהיימר.

המטופלת עברה 40 טיפולים בתא לחץ, חמישה ימים בשבוע, במשך 66 ימים. כבר לאחר 21 טיפולים האישה דיווחה על שיפור ברמות באנרגיה והפעילות, מצב רוח טוב יותר, יכולת לבצע פעולות יומיומיות וכן יכולת לפתור תשבצים. אחרי 40 טיפולים, האישה דיווחה על שיפור בזיכרון ובריכוז, יכולת להשתמש במחשב ויותר ימים טובים מאשר ימים רעים. החוקרים גם דיווחו על שיפור משמעותי בחילוף החומרים במוח שלה במשך חודש רצוף.

שיפור זרימת הדם במוח

לפי מחקר*** שפורסם במגזין Aging ועסק בשיפור קוגניטיב אצל מבוגרים בריאים על ידי תא לחץ, מחצית מבני ה-60 ומעלה חוששים מירידה ביכולות הקוגניטיביות שלהם.

במחקר השתתפו 63 מבוגרים בריאים שזרימת הדם במוחם (CBF) נבדקה במשך שלושה חדשים על ידי MRI, ונבדק גם התפקוד הקוגניטיבי שלהם. שני המשתנים נבדקו אצל משתתפי המחקר, שעברו טיפולים בתא לחץ, והושוו לנתונים של קבוצת ביקורת שלא עברה טיפול בתא לחץ. המחקר מצא בקרב הקבוצה שקיבלה טיפול בתא לחץ נרשם שיפור משמעותי בזרימת הדם במוח. השיפורים העיקריים התייחסו לריכוז, מהירות עיבוד מידע ופעולות שביצוען בדרך כלל נפגע עם השנים.


*המחקר הקליני על שיפור הפעילות המוחית ומולטיטסקינג אחרי טיפול בתא לחץ

**המחקר הקליני על השפעתו של תא לחץ על חולת אלצהיימר

***המחקר הקליני על שיפור קוגניטיבי אצל מבוגרים בעקבות טיפול בתא לחץ


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע