על הקשר בין כאב נוירופתי וחמצן טהור

כאב נוירופתי נוצר בעקבות פגיעה בעצב פריפרי או במערכת העצבים המרכזית, שגורמת לכאב כרוני קשה מאוד לטיפול.

על פי ההערכות, כ-10-30% מהמבוגרים חיים עם כאב כרוני ויותר ממחצית מהם מדווחים על כאבים מתמשכים, מתונים עד חמורים, שפוגעים באיכות החיים ובשגרה היומיומית, וכן על אובדן מקום עבודה או ירידה ביעילות בעבודה.

החיים של אנשים שסובלים מכאב נוירופתי הם מורכבים ומאתגרים, והבעיה היא שהיעילות הקלינית של התרופות שניתנות במצבים אלה לא תמיד מצדיקה את תופעות הלוואי האפשריות. לכן, חוקרים וחולים כאחד בוחנים ללא הרף אסטרטגיות טיפול נוספות שהיעילות שלהן ארוכת טווח.

כך החמצן מקל על כאב נוירופתי

בשנים האחרונות, נערכו לא מעט מחקרים שבחנו את הקשר בין טיפול בתא לחץ ובין הקלה על כאבים נוירופתיים. 

במסגרת הטיפול, המטופלים יושבים בתוך תא אטום שבו מוזרם חמצן טהור בריכוז ובלחץ גבוה, שנקרא גם חמצן היפרברי. מטרת הטיפול היא להעשיר את הרקמות בחמצן וכך לעורר את יכולות הריפוי הטבעיות של הגוף, לעודד ייצור של כלי דם חדשים, לשפר את התפקוד של תאי הדם הלבנים, להפחית זיהומים ולהקל על הכאב.

החמצן הוא מרכיב קריטי לתפקוד של הגוף, אבל בתנאים רגילים אנחנו לא נושמים מספיק חמצן כדי לעורר תהליכי ריפוי חיוניים בגוף. עם זאת, בטיפול מבוקר בתא לחץ הגוף מועשר בנפחי חמצן גדולים במיוחד.

טיפול בתא לחץ יכול לעזור במצבים רפואיים מגוונים כמו בצקת, נמק ברקמות, איסכמיה וסוכרת, וגם לעודד ייצור מוגבר של קולגן ולשפר את בריאות העצבים ההיקפיים. 

בנוסף, מחקרים שונים מצאו שהטיפול בתא לחץ יכול להפחית כאבים כרוניים, לעכב דלקות כרוניות שנגרמות על ידי הפעלת אסטרוציטים (התאים הגדולים והנפוצים ביותר במערכת העצבים המרכזית) ולשכך כאבים נוירופתיים.

שלב המחקר

שיטת הטיפול בתא לחץ, שבתחילת דרכה פותחה כדי לטפל בסיבוכים שנגרמו מצלילה בעומק הים או בדיכאון, נחקרת כעת גם כטיפול בחולים נוירופתים והתוצאות מבטיחות. 

במחקר1 שפורסם במגזין The Journal of Headache and Pain נמצא שטיפול בתא לחץ הפחית רגישות מכנית ותרמית אצל מכרסמים עם כאב נוירופתי. המחקר הצביע על כך שהטיפול דיכא את הפעלת האסטרוציטים, החליש את הכאבים הנוירופתיים במכרסמים וצמצם את התגובות הדלקתיות.

במחקר נוסף2, שבחן את היעילות הקלינית של טיפול בחמצן היפרברי בכאב נוירופתי, צוין שיש יותר ויותר עדויות שתומכות בסוג זה של טיפול בכמה מצבי כאב נוירופתי כרוני, כולל היפוקסיה, בצקות ודלקות.

במאמר שפורסם ב-Oncotarget3 דווח על כך שתא לחץ יכול להקל על כאב נוירופתי שנגרם מפגיעה או מתפקוד לקוי של מערכת העצבים המרכזית או ההיקפית. המאמר הביא לדוגמה מחקר שבדק כאבים נוירופתיים בחולדות בעקבות התכווצות כרונית (CCI). אחרי שהחולדות טופלו בתא לחץ, הן הראו שינויים חיוביים.

על הטיפול

טיפול בתא לחץ הוא לא פולשני, בטוח ולא דורש הכנה מוקדמת, והוא משמש היום כטיפול במגוון רחב של מצבים רפואיים.

מומלץ לעבור את הטיפול רק בקליניקות שקיבלו את אישורו של משרד הבריאות ומעסיקות צוות מיומן ומנוסה, שיוכל להתאים את סדרת הטיפולים לצרכים האישיים של כל אחת ואחד.


רשימת מקורות

1. https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10194-016-0713-y

2. https://www.hindawi.com/journals/prm/2021/8817504/

3. https://www.oncotarget.com/article/23867/text/


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע