פיברומיאלגיה (דאבת השרירים) וטיפול בתא לחץ היפרברי

בשנים האחרונות יש מודעות רבה יותר להפרעת הכאב הכרונית שנקראת פיברומיאלגיה, או דאבת שרירים בעברית. 

דברים שאולי לא ידעתם על המחלה

  • האוכלוסייה שסובלת מפיברומיאלגיה מורכבת בעיקר מנשים

  • בתחום הראומטולוגיה, פיברומיאלגיה היא המחלה השנייה בשכיחותה אחרי דלקת פרקים 

  • התסמינים של פיברומיאלגיה כוללים תשישות כרונית, כאבי ראש, הפרעות שינה, חרדה, בעיות זיכרון, רגישות גבוהה לרעש, אורות, ריחות ושינויים בחום הגוף.

הגורמים לתסמונת כאב כרונית מסוגה של פיברומיאלגיה

הגורמים להופעת פיברומיאלגיה הם מגוונים ומשתנים, ועליהם אפשר למנות חריגות בתהליכי מערכת העצבים המרכזית, חוסר איזון של כימיקלים במוח ושל הורמון הגדילה, וריכוז גבוה מהרגיל של החומר כימי של נוזל השדרה שעלול להגביר את אותות הכאב, אבל לא פעם, דאבת שרירים היא תוצר של טראומה, תאונה או מחלה מסוימת. מעבר לכך, יש מקרים שבהם התסמינים מחריפים במצבי לחץ קשים.

הסבל שפיברומיאלגיה גורמת הוא משמעותי – הוא פוגע באיכות החיים, עלול גם להשבית את התפקוד היומיומי של החולות והחולים, מקשה על עיסוק בפעילות ספורטיבית ועלול לגרום לחרדה ודיכאון. פעמים רבות, האנשים שאובחנו עם פיברומיאלגיה משתמשים במשככי כאבים חזקים שלרוב מספקים הקלה זמנית בלבד. בשנים האחרונות נעשו ניסיונות להקל על התסמינים באמצעות גראס רפואי ותרופות נגד פרכוסים, אך אלה האחרונות מגיעות עם תופעות לוואי לא נעימות והשפעתן לא בהכרח מורגשת אצל כל החולות והחולים.

טיפול בתא לחץ לפיברומיאלגיה – מה חשוב לדעת?

הבשורות הטובות הן שיש אפשרות נוספת: טיפול בחמצן היפרברי (HBOT) יכול להפחית את הכאב והתסמינים הקשורים בפיברומיאלגיה. 

במסגרת טיפול בתא לחץ, המטופלים יושבים בתא שבו מוזרם חמצן טהור בלחץ גבוה בהרבה מהלחץ האטמוספרי הרגיל. הלחץ הגבוה מאפשר לנפחים גדולים יותר של חמצן להיות זמינים בדם ובגוף, והשפעתו החיובית של החמצן באה לידי ביטוי בתגובה אנטי דלקתית, שיקום רקמות על ידי יצירת כלי דם חדשים, הגברת זרימת הדם במערכת העצבים המרכזית וירידה בעייפות השרירים.

במחקרים שונים, הטיפול בפיברומיאלגיה באמצעות תא לחץ נמצא כיעיל וככזה שיכול לשפר באופן משמעותי את התסמינים ואיכות החיים, ולהוריד את רמת הכאב והמצוקה שנגרמת בעקבות דאבת שרירים. ניסוי קליני שנערך בשנת 2018 באוניברסיטת ולנסיה שבספרד, וכלל 28 נשים שסבלו מפיברומיאלגיה, מצא שתא לחץ השיג תוצאות טובות בהורדת רמת הכאב והעייפות. ממחקרים שונים שנערכו בארץ עלה שלטיפול בתא לחץ יש השפעה על שינויים משמעותיים בפעילות המוחית ובעקבות כך, גם בתחושת הכאב.

היתרונות של טיפול בתא לחץ לדאבת שרירים

טיפול בתא לחץ לפיברומיאלגיה הוא לא פולשני, אפשר לשלב אותו בשגרת היום בלי הכנה מוקדמת או היערכות מיוחדת, ותופעות הלוואי שלו הן נדירות, מזעריות וחולפות, כמו לחץ באוזניים בזמן הטיפול. 

משך ואופן הטיפול נקבע על ידי גורם רפואי מוסמך והמטופלים מלווים על ידי צוות מקצועי לאורך התהליך כולו. הטיפול בחמצן בלחץ גבוה יכול לעזור להתמודד עם פיברומיאלגיה בין אם מדובר בכאבי שרירים, בעיות שינה, עייפות או כולם גם יחד.

חשוב מאוד לבחור בתא לחץ שנבדק ואושר על ידי משרד הבריאות, ומומלץ לבחור בתאים יחידניים שמאפשרים טיפול מותאם אישית ונוחות מרבית. 

אז למה לסבול כשאפשר ליהנות מההשפעה החיובית שיש לתאי לחץ על פיברומיאלגיה?

שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע