פצעים סוכרתיים וטיפול בתאי לחץ

פצעים סוכרתיים

לפני שפרצה הקורונה, הסוכרת נחשבה למגפה של המאה ה-21. מחלת הסוכרת היא מחלה מטבולית שמשפיעה על החולים במובנים רבים וגם על ההתמודדות של הגוף עם פצעים. המחלה נגרמת כתוצאה מהפרעה בייצור אינסולין, ורמות הגלוקוז הגבוהות בדם עלולות לגרום לסיכון מוגבר להיווצרות והתפתחות של פצעים וסיבוכים כמו פגיעה עצבית, שבמקרים מסוימים מגיעה גם לכריתת כף הרגל.

סוכרת מעכבת את ההחלמה של פצעים, בין אם אלה חתכים או כוויות, וכך גובר הסיכוי שאפילו פצע קטן יהפוך לפצע חמור אצל חולי סוכרת, שעלול לגרום להתפתחות של זיהומים ואפילו לנזקים בלתי הפיכים.

איך טיפול בתא לחץ יכול לעזור לחולי סוכרת

אז מה עושים? חשוב מאוד לדעת איך לנהל נכון את מחלת הסוכרת, החל משינויים תזונתיים ועד תרופות שיכולות לעזור ולאזן, אבל לעיתים המחלה יוצאת מכלל שליטה וחולים מוצאים את עצמם מתמודדים עם פצעים מורכבים, שעלולים לגרום לאובדן איברים.

החדשות הטובות הן שמחקרים שונים הצביעו על יעילותו של טיפול בתא לחץ בהתמודדות עם פצעים סוכרתיים.

השימוש בתא לחץ החל את דרכו כטיפול לצוללנים שעברו תאונת צלילה, אבל עם הזמן התגלו היתרונות הרבים שהוא מציע כטיפול במצבים גופניים ובמחלות שונות, לרבות פצעים סוכרתיים.

תא הלחץ לא מצריך היערכות או הכנה מראש כלשהי, ואינו כרוך בכאבים. בפועל, המטופלים פשוט יושבים או שוכבים בתא הלחץ, שבו מוזרם חמצן טהור בלחץ גבוה פי שלוש מלחץ החמצן בסביבה רגילה. החמצן טהור והלחץ גבוה מאפשרים ספיגה גבוהה יותר של החמצן בזרם הדם, וזו יכולה לעזור לתקן זרימה לקויה, צמיחת תאים חדשים ואיחוי רקמות, ובמקרה של חולי סוכרת, להפחית את הסיכון להתפתחות פצעים ולקטיעת איברים.

חמצן זורם בכפות רגלייך

מאחר שפוטנציאל הריפוי של חולי סוכרת נמוך יותר, יש סכנה ממשית שהם יסבלו מנוירופתיה סוכרתית – נזק עצבי בכפות הרגליים שיכול לבוא לידי ביטוי בסימפטומים שמשתנים מאדם לאדם. לרוב, הסימפטומים הם עקצוצים או חוסר תחושה בכפות הרגליים, נימלולים, תחושה של חום או קור קיצוניים, שלפוחיות או שינויים בגוון העור של כפות הרגליים. כל אלה הם סימני אזהרה לכך שיש בעיה, כאשר פצעים אלה עלולים לפגוע הן בתחושה והן בתנועה.

על פי מחקרים, כ-15% מחולי הסוכרת יפתחו כיב ברגל במהלך חייהם ובשבילם, הטיפול בתאי לחץ (HBOT) יכול להיות קריטי.

מחקרים אחרים מצאו שטיפול בחולי סוכרת בתא לחץ עוזר להפחית בצקות ודלקות, ומשפר את רקמת הפצע והתפקוד. בפועל, הזמינות הגבוהה יותר של החמצן בגוף, מגרה ייצור כלי דם חדשים ובנייה של עור חדש סביב הפצע. הודות לתהליך שמשפר את זרימת הדם, אפשר למנוע את ההיווצרות של הכיבים.

לרוב, נוהגים לטפל בפצעים סוכריים – פצעים קשי ריפוי – באמצעות טיפול אנטיביוטי, חבישות ומשחות שונות, ירידה במשקל ותזונה נכונה. הבעיה היא, שטיפולים אלה לא תמיד נוחלים הצלחה.

מחקרים שונים הראו שבשילוב עם תא לחץ, טיפול קונוונציונלי בפצעים סוכרתיים יכול להיות מוצלח יותר משמעותית.

הטיפול בתאי לחץ נחשב בטוח, כאשר הצוות המקצועי מתאים אישית את תוכנית הטיפולים על פי הרקע והמצב של המטופלים, ועוקב אחר התקדמות הטיפול.

מומלץ לבחור בתאי לחץ שקיבלו את אישור משרד הבריאות ובמקום שמציע תאים יחידניים, לטיפול מותאם אישית, פרטי ונוח.

שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע