פצעים קשי ריפוי בחולי סוכרת וסכנת קטיעת גפיים

פצעים קשי ריפוי בחולי סוכרת וסכנת קטיעת גפיים

ארגון הבריאות העולמי מדווח שמספר האנשים שסובלים מסוכרת עלה מ-108 מיליון בשנת 1980 ל-422 מיליון בשנת 2014. ההערכה היא שבשנת 2019 הסוכרת הייתה אחראית ישירה ל-1.5 מיליון מקרי מוות וכ-2.2 מיליון מקרי מוות נוספים יוחסו לרמות גלוקוז גבוהות בדם.

סוכרת היא מחלה שנגרמת מהפרעה בייצור האינסולין בגוף ויש לה רשימה של סימפטומים מאוד מאתגרים: עייפות כרונית, יובש וזיהומים שונים, פצעים קשי ריפוי, ונוירופתיה סוכרתית – תופעה מסוכנת של נזק עצבי או חוסר תחושה בכפות הרגליים או הידיים, שיכולה להגיע עד קטיעת גפיים. 

הקשר בין סוכרת וריפוי פצעים

יש סיכון גבוה שחולי סוכרת יפתחו פצעים קשי ריפוי בגלל שהסוכרת גורמת לבעיות במערכת העצבים ההיקפית, לסיבוכים בכלי הדם ולאי ספיקה ורידית. כל אלה משבשים את מנגנוני הגלדת והחלמת הפצעים. מחלת הסוכרת פוגעת ביכולת הריפוי הטבעית של הגוף ומגבילה אותה. רמות הסוכר הגבוהות בדם מונעות מחומרים מזינים וחמצן להגיע לתאים וממערכת החיסון לתפקד ביעילות, ומגבירות את התגובות הדלקתיות הגוף.

חולי סוכרת עלולים לסבול משלפוחיות, זיהומים שונים ובעיות בזרימת הדם, וכל פצע קטן עלול להפוך לבעיה גדולה ולהתפתח במהירות לכיב ברגל. חשוב מאוד לטפל בכיבים בכף הרגל בהקדם, כי החמרה במצב הכיב אצל חולי סוכרת עלולה להגדיל את הסיכון שיתפתחו סיבוכים. חשוב לא להזניח גם כיבים ופצעים קשי ריפוי אחרים באזורים אחרים בגוף כי בלי טיפול הכיב מזדהם, גורם להרס של הרקמה התת עורית ולדלקות קשות.

איך טיפול בתא לחץ יכול לעזור

פצעים קשי ריפוי הם סכנה מוחשית לחולי סוכרת ואחת הדרכים האפקטיביות להאיץ את תהליך הריפוי האיטי של הפצע היא טיפול בתא לחץ, שנקרא גם תא היפרברי. 

בטיפול, מוזרם חמצן טהור בלחץ אטמוספרי גבוה במיוחד, בתוך תא שדומה בצורתו לקפסולה או לגליל.

הזרמת החמצן בלחץ כל כך גבוה מאפשרת לו להגיע גם לאזורים שבהם הרקמות חסומות עקב פצעים, ולעורר את תהליך הריפוי של הפצע. חולי סוכרת מתמודדים עם בעיות במחזור הדם ולאחר הטיפול בתא לחץ, כדוריות הדם מצליחות להוביל חומרים מזינים לאזור הפגוע וכדוריות הדם הלבנות נלחמות ביעילות גבוהה יותר בזיהומים שונים. בנוסף, הטיפול משפר גם את הייצור של סיבי הקולגן, שיכולים לעזור לגוף להתמודד עם דלקת כרונית.

במחקר* שפורסם במגזין המקצועי Diabetes Journals נבדקה יעילותו של טיפול בחמצן היפרברי בפצעים סוכרתיים בכף הרגל. המחקר מצא שהטיפול שיפר את רקמת הפצע, עזר להפחית בצקת, הסדיר ציטוקינים דלקתיים (חלבונים קטנים שמקשרים בין תאי מערכת החיסון ותאי הרקמות) ועודד את ייצור קולגן, ולכן תא לחץ נחשב לטיפול שימושי בפצעים בעייתיים, כמו כיבים ברגל סוכרתית. 

סקירה מדעית** שנערכה ב-2014, מצא שתא לחץ הוא טיפול יעיל בכיבים ברגליים סוכרתיות. 

מאחר שסוכרת משפיעה על קצב ריפוי הגוף כתוצאה מרמות סוכר גבוהות בדם, נראה שטיפול בתא לחץ יכול לייעל את תגובת הגוף לפצעים ולעזור בתהליכי ריפוי. הטיפול לא פולשני, נחשב בטוח, לא מצריך היערכות מוקדמת ויכול להתאים לחולי סוכרת בדרגות שונות.

אם אתם חולים בסוכרת, חשוב שתהיו קשובים לתמרורי אזהרה כמו נפיחות ברגליים, שלפוחיות, יבלות, כיבים, פצעים פתוחים, דימומים ופצעים שעולה מהם ריח רע, ולקבל אבחון רפואי וטיפול בהקדם האפשרי. 

לפני שתבחרו בקליניקה, ודאו שתאי הלחץ מופעלים באישור משרד הבריאות ושבקליניקה עובד צוות מיומן ומנוסה, שיוכל לקבוע פרוטוקול טיפול בהתאמה אישית בסביבה תומכת ובטוחה.


*טיפול בפצעים סוכרתיים בכף הרגל בעזרת תא לחץ

**סקירת מחקרים שבחנו טיפול בתא לחץ לפצעים סוכרתיים בכף הרגל


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע