מחקרים: לטיפול בתא לחץ יש פוטנציאל להקל על קוליטיס כיבית

תמונה ראשית למאמר לטיפול בתא לחץ יש פוטנציאל להקל על קוליטיס כיבית

מחלות מעיים דלקתיות, כולל קרוהן וקוליטיס כיבית (דלקת מעי כרונית), מטופלות בדרך כלל על ידי סטרואידים (קורטיקוסטרואידים), נוגדי דלקת ואימונומודולטורים (תרופות שמווסתות את פעילותה של המערכת החיסונית). אבל לרוע המזל, במרבית המקרים הטיפולים התרופתיים הללו לא מעלימים את הסימפטומים לטווח הארוך. 

מחקר שנערך לאחרונה, ומצטרף לשורה ארוכה של מחקרים קודמים שבדקו טיפול משולב של תא לחץ וסטרואידים, השווה בין התגובות לטיפול התרופתי עם ובלי טיפול בתא לחץ. המחקר מצא ששיעור התגובה לתרופה ומספר הנבדקים שנכנסו להפוגה, היו גבוהים יותר כאשר הטיפול התרופתי שולב עם טיפול בתא לחץ. בנוסף, הטיפול בתא לחץ גם האט את התקדמותה של המחלה לשלבים חמורים יותר. 

מחלות מעיים דלקתיות גורמות לסיבוכים רציניים. בדרך כלל, החולים סובלים מכאבי בטן, חום, אובדן משקל, דלקת בריריות ושלשול. למרבה הצער, לעיתים קרובות הטיפול באנשים שסובלים ממחלות אלה לא מצליח. מחקר מ-2018 מצא שקרוב ל-25% מאלה שסובלים מהתקף חמור של קוליטיס כיבי זקוקים לאשפוז. מתוכם, 30% נאלצים לעבור ניתוח. מתוכם, 25% יחוו סיבוכים לאחר הניתוח. כלומר, מדובר בבעיה רצינית שמצריכה טיפולים אלטרנטיביים. 

בניסוי סמיות כפולה שנערך ב-2017 על ידי דולאי ואחרים, נבדקו מטופלים שאושפזו בעקבות התקף קוליטיס כיבית בדרגת חומרה בינונית או קשה. בסך הכול טופלו 18 חולים (10 טופלו בתא לחץ, 8 טופלו בפלצבו), בכמה מרכזים רפואיים בארצות הברית. החולים קיבלו טיפול תרופתי סטרואידי יחד עם טיפול בתא לחץ, או טיפול סטרואידי עם טיפול פלצבו בתא לחץ. לאחר 10 ימים שבמהלכם החולים טופלו מדי יום, ב-80% מהחולים בקבוצה שטופלה בתא לחץ התגובה לטיפול הסטרואידי הייתה מוצלחת, לעומת 25% מקבוצת הפלצבו; בנוסף, 50% מקבוצת המטופלים בתא הלחץ חוו הפוגה לעומת 0% מקבוצת הפלצבו. התגובות לטיפול בתא לחץ נצפו בכמה מהחולים כבר מהיום השלישי לטיפול. 

החוקרים הסיקו שעקב הטיפול בתא לחץ, בשילוב עם טיפול סטרואידי, שיעורי התגובה וההפוגה היו גבוהים יותר והצורך בניתוח היה נמוך יותר (0% מהמטופלים בתא לחץ לעומת 38% ממטופלי קבוצת הפלצבו). בנוסף, נצפתה ירידה גם בצורך להתקדם לשלב הטיפול התרופתי הבא. המסקנה היא שרצוי לשקול טיפול בתא לחץ בחולי קוליטיס כיבית, ובייחוד באלה שהגיעו לשלב האשפוז.

סקירות מדעיות של מחקרים

שתי סקירות פורסמו בעשור האחרון בספרות הרפואית, אחד שנערך על ידי רוסיגנול ב-2012 והשני על ידי דולאי ואחרים* ב-2014. שתי הסקירות ביקשו לכמת את שיעור התגובה של חולים במחלות מעיים דלקתיות לטיפול בתא לחץ. 

הסקירה של רוסיגנול כוללת 19 מחקרים. 

ב-13 מחקרים שבדקו את ההשפעה של טיפול בתא לחץ על חולי קרוהן, מצבם של 78% השתפר (31 מתוך 40); ב-6 מחקרים שבדקו השפעה של טיפול בתא לחץ על חולי קוליטיס כיבית נמצא שמצבם של 100% השתפר (39 מתוך 39). בכל המחקרים הללו מדובר על חולים עם מחלת מעיים דלקתית חמורה שלא הגיבו לטיפול התרופתי הסטנדרטי. 

הסקירה של דולאי ואחרים* כוללת 17 מחקרים שתוצאותיהם נותחו. 

מתוך 42 חולי קרוהן עם פיסטולה ו/או פיסטולה פריאנלית שהשתתפו במחקרים הללו, 43% החלימו לגמרי (18 מתוך 42); 40% החלימו חלקית (17 מתוך 42); כ-12%  (5 מתוך 42) לא הגיבו לטיפול; כ-5% (2 מתוך 42) לא השלימו את הטיפול; וב-88% נצפתה תגובה חיובית כללית לטיפול. 

מתוך 42 חולים שסבלו מקוליטיס כיבית במחקרים אלה, מצבם של 100% (39 מתוך 39) השתפר.  

תאי לחץ מציעים אפשרות טיפול חדשה ומבטיחה, כי הם מתמקדים גם בהיפוקסיה (חוסר חמצן) של הרקמות וגם בדלקת. רבים מהמנגנונים שבזכותם מתקבל השיפור לא לגמרי מובנים, בעיקר בגלל שהטיפול בתא לחץ משפיע בכמה רמות, כולל דיכוי של ביטוי הגן שגורם לדלקת, בנייה מחודשת של רקמות וכלי דם מיקרוסקופיים וכן הפעלת מנגנונים אנטיבקטריאליים. 


* קראו את הסקירה המלאה


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע