העשרת המוח בחמצן למען השיקום משבץ

העשרת המוח בחמצן למען השיקום משבץ

שבץ מוחי נגרם מהפרעה באספקת הדם למוח, שמונעת ממנו לקבל חמצן.

אנשים רבים שעברו שבץ מוחי סובלים מבעיות קוגניטיביות, מנזק מוחי, מפגיעה בזרימת הדם ואספקת החמצן למוח, ולכן הם עלולים לחוות קשיי דיבור, בלבול, שיתוק באיברי הגוף, כאבי ראש, בחילות והקאות, בעיות ראייה, שינויים תחושתיים, פצעי לחץ ותופעות נוספות.

ככלל, יש שני סוגים של שבץ. שבץ איסכמי קורה כשכלי דם שמספק דם למוח נחסם, שבץ דימומי, שהוא פחות נפוץ מזה האיסכמי, נגרם על ידי כלי דם שמדמם לתוך המוח והדם שמצטבר דוחס את רקמת המוח.

ההשפעות של שבץ משתנות מאדם לאדם, אבל מאחר שהמוח שולט על תפקודי הגוף השונים, ברגע שיש פגיעה במוח יש סיכוי גבוה שיהיו גם בעיות פיזיולוגיות וקוגניטיביות.

איך משתקמים משבץ מוחי

בדרך כלל, אחרי שבץ יש צורך לעבור טיפולים שונים כדי לשפר את התפקוד ולמנוע שבץ נוסף. הטיפול יכול לכלול תרופות, פיזיותרפיה, הפסקת עישון, הגבלת צריכת אלכוהול ובדיקות תקופתיות לצורך מעקב. 

הטיפול בשבץ באמצעות תא לחץ קיים כבר 45 שנים לערך, אבל אין ספק שהיום הוא גם נפוץ יותר וגם זמין יותר לכול.

הטיפול בתא לחץ כרוך בנשימה של חמצן טהור בלחץ גבוה בתוך תא אטום, ומאחר שבשבץ יש פגיעה באספקת החמצן במוח, הרי שהעשרת הגוף בחמצן יכולה להפחית את הנפיחות ואת היקף הנזק המוחי. 

במאמר1 שפורסם בכתב העת המצרי לנוירולוגיה, פסיכיאטריה ונוירוכירורגיה, EJNPN, מדווח על כך שטיפול בתא לחץ יכול להועיל למי שעבר שבץ מוחי איסכמי. 

מסקירה2 שפורסמה באתר הספרייה הרפואית הלאומית האמריקאית, ncbi, עולה שתא לחץ הוכח כטיפול יעיל לשבץ איסכמי חריף, כאשר היתרונות המדווחים כוללים צמצום העקה החמצונית, הפחתה של דלקתיות ואפופטוזיס עצבי, ומדדים פיזיולוגיים משופרים כמו בצקת. כל השיפורים הללו עוזרים למטופלים להתאושש ולשפר את התפקוד שלהם.

מאמר3 שפורסם באתר הרפואי המוקדש לשבץ, Stroke,  מדווח על כך שטיפול בתא לחץ מגביר משמעותית את הלחץ החלקי של החמצן בדם וברקמות. החמצון המשופר עשוי להפחית בצקת מוחית, לצמצם את חמצון השומנים, לעכב את ההפעלה של לויקוציטים ולשקם את מחסום הדם-מוח, שכולם או חלקם עשויים לאפשר את ההישרדות של נוירונים במוח ובכך לצמצם את הפגיעה.

בעקבות הטיפול בתא לחץ, תאים רדומים בפנומברה מופעלים מחדש ונוצרים נימים חדשים באזור. כך, זרימת הדם משתפרת ומתגברת וחומרי הזנה חיוניים מסוגלים להגיע לאזורים הפגועים, כאשר והתוצאה היא שיפור בתפקוד המוחי.

הטיפול בתא לחץ יכול למנוע החרפה של המצב לאחר השבץ, גם אם הנזק כבר נגרם, מפני שהוא יכול לעזור לגוף לייצר כלי דם ותאי עצב חדשים.

הטיפול בתא לחץ הוא טיפול בטוח ולא פולשני, שזמין גם בתאים נפרדים שמאפשרים פרטיות מקסימלית. חשוב לשים לב שהמכון של תאי הלחץ פועל באישור משרד הבריאות ושעובד בו צוות מיומן ומנוסה, שיודע לגבש פרוטוקול טיפול מותאם באופן אישי למצב הספציפי של האנשים שמשתקמים משבץ מוחי.

טיפול בתא לחץ יכול גם לעזור למנוע שבץ מוחי ולכן אם זיהיתם סימפטומים שמעלים חשש לשבץ, כדאי לבחון את האפשרות של טיפול בתא לחץ כאמצעי מנע.


1. https://ejnpn.springeropen.com/articles/10.1186/s41983-020-00225-9

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6075658/

3. https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/STROKEAHA.115.008296


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע