כל מה שחשוב לדעת על תא חמצן והמצבים שבהם הוא מטפל

האם סבלתם פעם ממחסור בחמצן? זוכרים את המצוקה שהרגשתם? הסיבה לכך היא פשוטה: הגוף שלנו זקוק לחמצן כדי לתפקד בשגרה, בטח ובטח במצבים בריאותיים של טראומה, אם בעקבות ניתוח, תאונה או מחלה קשה.

חמצן הוא הדלק של הגוף, כאשר תהליכי החמצון מתבצעים בתוך התא באיברון שנקרא מיטוכונדריה והם אלה שמזרימים את החמצן הנדרש לפעילותו של הגוף. 

טיפול אפקטיבי כשאין לתאי הגוף מספיק חמצן

תא חמצן מעשיר את הגוף בחמצן מרוכז בלחץ גבוה מהרגיל, וכך עוזר לפלזמה להוביל את החמצן הדרוש לרקמות הפגועות ומשפר את יכולות הריפוי הטבעיות של הגוף.

טיפולים בתא חמצן ניתנים במצבים של פצעים קשי ריפוי, בצקות, פגיעות טראומטיות, טיפולי הקרנות לחולי סרטן, השתלת עור בעקבות כוויות קשות, כחלק מתהליכי השיקום מפציעות ובמסגרת התמודדות עם מצבים כרוניים. חמצן בלחץ גבוה גם עוזר לשפר ביצועים פיזיולוגיים וקוגניטיביים. 

מחקרים שונים שבחנו את האפקטיביות של תא חמצן גילו שרמות חמצן גבוהות מהרגיל מחזקות את מנגנון ההגנה והתפקוד של הגוף, מפני שהן יכולות להגביר את הייצור של תאי דם לבנים וכך להשמיד חיידקים ולצמצם תגובה דלקתית, להפחית את זמן ההחלמה ולעודד ריפוי של רקמות פגועות, ואפילו להמריץ שחרור של תאי גזע.

אפקט משולב בתא חמצן אחד

תא חמצן יכול להיות חלל אטום או תא דמוי קפסולה שמזכירה קצת חללית. כך או אחרת, בתוך תא חמצן נושמים חמצן טהור בלחץ שהוא גבוה מהלחץ האטמוספרי הרגיל (בגובה פני הים).

בדרך כלל, חמצן בתנאים רגילים מספיק לתפקוד בסיסי של הגוף, אבל כשיש מחסום ברקמה או במקרים שבהם רוצים להאיץ את יכולת הריפוי והתפקוד של הגוף, צריך להגדיל את אספקת החמצן באופן משמעותי כדי לאפשר לנפחי חמצן גדולים ככל שאפשר להגיע לרקמות שכה זקוקות לו.

לטיפול שניתן בתא חמצן יש יתרונות רבים. יש לו השפעה אנטי דלקתית שעוזרת להאיץ תהליכי החלמה, השפעה מיקרוביאלית שמשפרת את התפקוד של המערכת החיסונית על ידי החלשת החיידקים שגורמים לזיהומים, ואיכויות אנטי-אייג'ינג בזכות היכולת להאט את הספיגה של רדיקלים חופשיים. כמו כן, עושר החמצן מעורר את הגוף ליצור כלי דם חדשים (אנגיוגנזה) ברקמות וזה משפר את זרימת הדם, מגייס תאי גזע שהם קריטיים לתהליך ההתחדשות של התאים והרקמות, ועוזר לתאים לאגור את האנרגיה הדרושה לתפקוד מיטבי.   

באילו מצבים רפואיים אפשר לטפל בתא חמצן

בהתחלה, תא חמצן נחקר מדעית כדרך שתאפשר לעזור לצוללנים להשתקם מפגיעות צלילה. בהמשך, המדענים החלו לחקור אם תא חמצן הוא אפקטיבי כטיפול בפציעות ספורט בקרב ספורטאים ובשיפור ההישגים במגרש.

היום, תא חמצן הוא אפשרות טיפול במגוון של פציעות ומחלות – בין אם מדובר בהתאוששות משבץ מוחי או בהתמודדות עם עייפות כרונית – והוא אפקטיבי אפילו לצורך העצמת ההשפעה של טיפול אנטיביוטי.

מאחר שהחמצן ממלא תפקיד קריטי בריפוי של פצעים, תא החמצן הוא פופולרי מאוד במיוחד בקרב חולים סוכרתיים שסובלים מפצעים קשי ריפוי וכן בקרב אנשים שסובלים מפצעי לחץ או מכיבים כתוצאה מאי ספיקת כלי דם.

תא חמצן (שבאנגלית מכונה Hyperbaric Oxygen Therapy או HBOT) יכול לעזור גם בתהליכי הריפוי של כוויות ולשפר את התוצאה לאחר השתלת עור בעקבות כוויה. 

בנוסף, טיפול בחמצן בלחץ גבוה נמצא יעיל גם כטיפול בהרעלת פחמן חד חמצני, חדירת חיידקים לנמק ובעיות ברקמות העור, ומחקרים אף גילו שהוא מעודד ייצור של קולגן – חלבון שהוא חינוי לתהליך הריפוי של העור ולהצערתו.

דברים שחשוב לדעת על טיפול בתא חמצן (טיפול היפרברי)

הקפידו להשתמש בתא חמצן שפועל באישור משרד הבריאות ועדיף שתבחרו בתא חמצן בודד, שמספק גם התאמה אישית מדויקת את הטיפול וגם פרטיות מקסימלית. 

בממוצע, המטופלים שוכבים בתא למשך 90-120 דקות כשמשך הטיפול ומאפייניו נקבעים על ידי רופא מוסמך ומקצועי.

השהייה בתא חמצן יכולה להיות מלווה בהאזנה למוזיקה מרגיעה ובגלל שהטיפול בתא חמצן לא דורש היערכות מראש, אפשר לשלב אותו בחיי היומיום. 

שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע