תא לחץ

תא לחץ הוא מתקן גלילי שקוף וסגור, שבתוכו אפשר לשבת או לשכב. הטיפול הרפואי המתקדם בחמצן טהור בלחץ, שנקרא גם טיפול בחמצן היפרברי (HBOT), הוא טיפול רפואי לא פולשני שבמהלכו מוזרם בתא חמצן טהור בלחץ של 2.5 אטמוספרות, לכל הפחות. 

כל טיפול מותאם אישית למצב הרפואי והגופני הייחודי של המטופלים. המטופלים יושבים בתא הלחץ לבדם, כדי לאפשר להם לקבל טיפול שעונה על הצרכים הספציפיים והייחודיים שלהם.

תהליך הטיפול

שלב ראשון - הכנת תוכנית טיפול מותאמת אישית

מספר הטיפולים, משך הטיפול ורמות החמצן נקבעים על ידי רופא, על סמך פגישה אישית והמידע הרפואי של המטופלים.

שלב שני - הטיפול

כל טיפול נמשך עד שעתיים לכל היותר. במהלך הטיפול, אפשר לצפות בטלוויזיה, להאזין למוזיקה או לנמנם, כאשר צוות המרפאה המקצועי זמין לכל צורך. הטיפול נעים, בטוח ולא פולשני.

שלב שלישי - מעקב

לאורך כל הטיפול, הרופא מבצע הערכת מצב וממליץ על שינויים בתוכנית הטיפול, במידת הצורך.

שלב רביעי - סוף הטיפול

בסוף סדרת הטיפולים, המטופלים מקבלים דו״ח רפואי מלא ובו מופיעים כל פרטי הטיפול.

ככלל, לא מרגישים שונה בזמן השהייה בתא לחץ מלבד בשלב הראשוני של הטיפול, כשהלחץ בתא עולה. אז, ממש כמו בטיסה, יש תחושה קלה ורגעית של לחץ קל באוזניים שאיתו אפשר להתמודד על ידי שתייה, פמפום (סתימת האף, מילוי חלל הפה באוויר ונשיפה) כדי להשוות לחצים, או בטכניקה אחרת. הלחץ באוזניים נמשך כמה דקות בתחילת ובסוף הטיפול, כשהלחץ בתא יורד חזרה, התחושה הזאת נעלמת.

ההזרמה של חמצן טהור בלחץ גבוה היא כמו לגימה ענקית ומרעננת של חמצן שיש לה השפעות חיוביות רבות על הגוף וביניהן עידוד יצירה של רקמות, תאים וכלי דם חדשים, האצת תהליכי הריפוי של הגוף ושל פצעים קשי ריפוי, הפחתה של תהליכים דלקתיים ושל זיהומים, שיפור הביצועים הקוגניטיביים, זירוז ההתאוששות מפעילות ספורטיבית או מפציעות ספורט, הצערת מראה העור וחידוש שכבת הקולגן התת עורי, ועוד.

מאחר שעושר החמצן בתא מגיע לכ-100%ֿ, האוויר בתוכו דליק במיוחד ולכן אי אפשר להכניס לתוכו:

  • בגדים סינטטיים ובגדים מצמר או ממשי
  • מכשירים אלקטרוניים או חשמליים
  • מתכות, כמו תכשיטים
  • מַציתים וגפרורים
  • איפור על בסיס שמן
  • חומרים כימיים שיוצרים חום

אין אפשרות להכניס דברי מזון לתא לחץ ולכן גם אין אפשרות לאכול במהלך הטיפול, אבל בהחלט אפשר לשתות מים בתוך התא בזמן הטיפול.

כמו כל טיפול רפואי, גם לאחר טיפול בתא לחץ עשויות להופיע תופעות לוואי אבל הן קלות, נדירות מאוד, הפיכות ונעלמות מיד אחרי הטיפול בלי להשאיר נזק.

תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא כאב אוזניים קל והיא נגרמת מחוסר היכולת להשוות לחצים באוזניים בזמן שהלחץ בתא מתחיל לעלות. לכן, עוד לפני שהטיפול מתחיל המטופלים מקבלים הדרכה שבמהלכה מסביר להם הצוות המקצועי מהן הטכניקות השונות להשוואת לחצים.

מעבר לכך, מטופלים שעוברים יותר משלושים טיפולים לעיתים מפתחים קוצר ראייה, שחולף מעצמו כמה שבועות אחרי הפסקת הטיפול בתא לחץ.

תופעת לוואי נוספת, נדירה מאוד, היא מצב שנקרא חזה אוויר – הרעלת חמצן מוחית המתבטאת בפרכוסים וחולפת לחלוטין ברגע שנפסק הטיפול. עם זאת, תאי לחץ מונופלייס (אישי) הם משוכללים ומתקדמים, ובנויים עם מכשיר לנשימת אוויר רפואי (Air Brake) כך שהתופעה כמעט לא קיימת.