מה אומרים המחקרים על תסמונת CRPS וטיפול בתא לחץ

תסמונת כאב אזורי מורכב ( CRPS: Complex Regional Pain Syndrome) גורמת לכאב עז בגפיים כאשר ברוב המקרים, מדובר בכאב מתמשך ומתיש שנגרם בעקבות פציעה או תאונה. הכאב יכול להופיע באיבר אחד או יותר, על פי רוב בידיים או ברגליים, והאזורים הפגועים רגישים במיוחד, נפוחים או נוקשים.

התסמינים של התסמונת יכולים להיות רגישות קיצונית לכאב, תחושת שריפה או עקצוץ, שינויים בצבע, בטמפרטורה ובמרקם העור, הזעה ואפילו שינויים בצמיחת הציפורניים.

המקור להופעת תסמונת CRPS לא ברור, אבל ההערכה היא שמדובר בפגיעה עצבית ולתגובה חריפה של הגוף לפציעה. התסמונת יכולה להופיע גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים, אבל היא נפוצה יותר בקרב נשים בנות 60-70.

ההתמודדות עם התופעה היא לא פשוטה ולרוב הטיפול כולל משככי כאבים ושיקום פיזי, כמו תרגילי פיזיותרפיה. 

אין ספק שקשה מאוד לחיות עם תסמונת כאב אזורי מורכב, במיוחד כשכל נגיעה קלה עלולה להחריף את הכאב. התסמונת חמורה יותר אצל אנשים שזרימת הדם שלהם לקויה, אנשים שסובלים ממחלות רקע ואנשים שסובלים מתפקוד לקוי של מערכת העצבים המרכזית או ההיקפית.

איך תא לחץ עוזר להתמודד עם תסמונת CRPS

הטיפול בתא לחץ, שמכונה גם טיפול היפרברי, הוא פשוט לכאורה: בתוך תא אטום מוזרם חמצן טהור בלחץ אטמוספרי גבוה במיוחד, והמטופלים יושבים בתוך התא ונושמים. מטרתו של הטיפול היא להרוות את הגוף בחמצן כדי שזה יגיע לכל הרקמות, ובכך לעורר את יכולות הריפוי הטבעיות שלו. הטיפול נחשב בטוח והוא לא פולשני.

התסמינים של CRPS קשורים במקרים מסוימים לפגיעה בזרימת הדם, כך שרמות החמצן ברקמות יורדות והתוצאה היא היפוקסיה – חוסר חמצן בתאי הגוף. במהלך טיפול בתא לחץ, החמצן הטהור מציף את הגוף בחמצן והלחץ הגבוה מאפשר לחמצן להגיע גם לאזורים פגועים שסובלים מחוסר חמצן.

רמות החמצן המוגברות עוזרות לשקם ולבנות מחדש את תאי הרקמות, ומסוגלות להפחית נפיחויות, לעזור לטפל בבצקות, להקל על התסמינים של תסמונת כאב אזור כרוני ואף לשפר טווחי תנועה.

מה אומרים המחקרים

במאמר שפורסם באתר המרכז האמריקאי הלאומי למידע ביוטכנולוגי1, דווח שהטיפול בתא לחץ הצליח להתמודד עם תסמונת הכאב האזורי, שעל פי המאמר נחשבת למצב נוירו-דלקתי, פוסט-טראומטי הרסני עם מאפיינים אוטו-דלקתיים ואוטואימוניים. המאמר אף דיווח שטיפול בתא לחץ יכול להיות יעיל בתסמונת CRPS ארוכת שנים, שהיא קשה יותר לטיפול. 

היעילות של טיפול בתא לחץ בתסמונת כאב אזורי מורכב הוכחה גם במחקר נוסף שפורסם באותו אתר2 ומטרתו הייתה להעריך את האפקטיביות של הטיפול בחולים עם CRPS. מתוך 71 משתתפי המחקר, 37 טופלו בחמצן ו-34 היו בקבוצת הביקורת ונשמו אוויר רגיל. שתי הקבוצות השתתפו ב-15 טיפולים בתא היפרברי.

מצב הנבדקים הוערך לפני הטיפול ונקבעו רמות הכאב, חומרתה של הבצקת וטווחי תנועה (ROM) של שורש כף היד. מצבם הוערך שוב לאחר הטיפול ה-15 במספר ובחלוף 45 ימים מתחילת הטיפול. בקבוצה שטופלה בתא לחץ נצפתה ירידה משמעותית ברמות הכאב ובחומרת הבצקות, ושיפור משמעותי בטווח התנועה של מפרק כף היד.

כשהחוקרים השוו בין שתי הקבוצות, התוצאות של הקבוצה שטופלה בתא לחץ היו טובות יותר באופן משמעותי.

רוצים לגלות איך החמצן יכול לעזור לכם? לחצו לבדיקת התאמה על ידי רופא מומחה, ללא עלות


רשימת מקורות

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31838618/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15174218/


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע