תפקידו של תא לחץ בטיפול בפגיעות ראש קשות ושטף דם במוח

פגיעת ראש קשה (Traumatic Brain Injury או TBI) שנגרמת מפציעה או מתאונה עלולה לשבש את התפקוד המוחי ולגרום לבעיות תפקוד ולכאבים ארוכי טווח. הדרך היחידה להתמודד עם ההשפעות של פגיעות ראש קשות היא שיקום. 

כשנוסף לפגיעת הראש גם שטף דם במוח שנגרם מדימום בתוך הגולגולת, הוא עלול להציב לא מעט אתגרים בדרך החזרה לשגרה תקינה.

ההשפעות של פגיעות ראש קשות

פגיעות ראש קשות ושטף דם במוח יכולים לגרום לבעיות קוגניטיביות כמו אובדן זיכרון או בעיות בזיכרון לטווח הקצר או הארוך, לשינויים בהתנהגות כמו התפרצויות זעם ותוקפנות, לשינויים הורמונליים ורגשיים כמו דיכאון וחרדה, וגם לסחרחורות, עייפות, כאבים, בעיות בניידות, ליקוי חושי, קשיים בדיבור, שיתוק ועוד.

חמצן, לחץ ופגיעות ראש

השפעת הטיפול בתא לחץ (שנקרא גם טיפול בחמצן היפרברי) בפגיעות ראש קשות ובשטף דם במוח נחקרה לא פעם והממצאים שעלו מהמחקרים חיוביים מאוד. בטיפול, מוזרם חמצן טהור בלחץ אטמוספרי גבוה כי בדרך זו הגוף מועשר בחמצן, שנספג ברקמות ובאזורים שאליהם החמצן לא הצליח להגיע בגלל הפגיעה. החמצן שמגיע כעת לרקמות מעודד את יכולות הריפוי הטבעיות של הגוף.

על פי מחקר* שבחן איך הטיפול בתא לחץ משפיע על פגיעות ראש קשות אצל ילדים, טיפול זה יכול לעזור במקרים מסוג זה.

במחקר השתתפו 56 ילדים עם פגיעות ראש כאשר מתוכם, 28 קיבלו טיפול בתא לחץ. בקבוצת המחקר נכללו רק מקרים של פגיעת ראש חמורה ללא פגיעה נלווית אחרת. הנבדקים עברו טופלו בתא לחץ פעם בשבוע במשך שלושה שבועות ואז נערכה השוואה של מצבם עם מצבה של קבוצת הביקורת.

במחקר נמצא שיפור במוגבלות ובהתנהגות החברתית של הילדים שקיבלו טיפול בתא לחץ, והנתונים שלהם היו טובים באופן משמעותי מאלה של קבוצת הביקורת בכל הפרמטרים. החוקרים הסיקו שטיפול בתא לחץ בילדים עם פגיעה מוחית טראומטית שיפר משמעותית את איכות החיים שלהם והקטין את הסיכון לסיבוכים.

איך תא לחץ עוזר להשתקם מפגיעות ראש קשות?

נשימה של חמצן בריכוז של 100% מגדילה את נפחי החמצן בדם והוא המרכיב החיוני שיכול לעזור לטפל גם בדימום תוך גולגולתי. החמצן חיוני לתפקוד בכל גוף, אבל במקרים של פגיעה חמורה נשימה של חמצן בתנאים סביבתיים רגילים לא מספיקה כדי להעשיר את האזורים הפגועים בחמצן. לשם כך, נדרש ריכוז גבוה יותר של חמצן. נשימה של חמצן טהור בסביבה של לחץ גבוה ממלאת את הריאות בחמצן בדרך אפקטיבית יותר וכך מעבירה יותר חמצן לזרם הדם, שכמובן מגיע לכל איברי הגוף.

הטיפול בתא לחץ יכול לקדם ריפוי של רקמות פגועות, להפחית נפיחות של רקמות וגם למנוע זיהומים. כמו כן, החמצן מעודד את הייצור של תאים וכלי דם חדשים, שהוא קריטי במקרים של פגיעות ראש קשות. 

בנוסף, בכך שהטיפול משפר את זרימת הדם במוח ובסביבתו, הוא גם מפחית את הלחץ התוך-גולגולתי ומקטין את ההתנגדות של כלי הדם במוח, ולכן יכול גם לעזור לאנשים שפיתחו תסמונת שלאחר זעזוע מוח.

הטיפול בתא לחץ נחשב להליך בטוח ולא פולשני, שאפשר לשלב אותו בקלות בשגרת החיים. 

כששוהים במתקן תא לחץ ההרגשה דומה לזו של ישיבה במטוס בזמן המראה או נחיתה, או צלילה בים. משך ותדירותו של כל טיפול משתנים לפי הצרכים הספציפיים והייחודיים של כל מטופלת ומטופל. כדי להבטיח טיפול מקצועי ומותאם אישית, בחרו בתא לחץ שפועל באישור משרד הבריאות ומופעל על ידי צוות מיומן ומנוסה. 


*המחקר על תפקידו של תא לחץ בטיפול בילדים עם פגיעת ראש קשה


שתפו אם אהבתם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

אנחנו נמצאים ברחוב יהושע הצורף 9 באר שבע